Státnímu zástupci Nejvyššího státního zastupitelství (NSZ) před několika dny někdo ukradl dohledové spisy k případu uprchlého podnikatele Radovana Krejčíře. Zmizely z auta, v němž je státní zástupce nechal, uvedl v neděli server Aktuálně.cz. Tento server a také server iDnes.cz současně informovaly, že kufřík s dokumenty již byl nalezen v Brně. Z auta jej státnímu zástupci ukradli zřejmě výrobci drog, kteří se tajný obsah snažili následně prodat.
Podle Aktuálně.cz policie získala dokumenty zpět jen díky chybě zlodějů. Nejmenovaný zdroj serveru řekl, že jeden z nich se v Brně začal chlubit tím, že má v ruce cenné informace, chtěl je prodat. O jeho nabídce se vzápětí dozvěděla i policie a spis našla u něj doma, píše Aktuálně.cz. Když policisté vthli do bytu, v němž se kufřík ukrýval, našli současně i zařízení na výrobu pervitinu. Právě lidé, kteří pervitin vyráběli, měli ze zaparkovaného auta kufřík ve vidině možného zisku ukrást.
Podle iDnes.cz oba muži tvrdí, že kufřík našli na ulici. O verzi obou mužů se v rozhovoru pro Radiožurnál zmínil také mluvčí brněnské policie Bohumil Malášek. "Brněnští policisté v rámci jiné akce zadrželi pachatele jiné trestné činnosti, u nichž nalezli kufřík se ztracenými dokumenty ze státního zastupitelství," popsal Malášek.
Podle vyjádření Nejvyššího státního zastupitelství (NSZ), které tlumočil ředitel sekretariátu nejvyšší žalobkyně Renaty Vesecké Josef Pavlík, byly dokumenty odcizeny v úterý 8. května. "Pachatel byl zadržen do 48 hodin a všechny uvedené materiály byly zajištěny," sdělilo NSZ s tím, že vše je v šetření a Vesecká proti odpovědnému žalobci vyvodí minimálně kárnou odpovědnost. Již předtím Vesecká Aktuálně.cz sdělila, že tento žalobce hrubě porušil bezpečnostní předpisy, když nechal spisy v autě bez dohledu.
Mluvčí ministerstva spravedlnosti Zuzana Kuncová řekla Českému rozhlasu-Radiožurnálu, že Vesecká o věci informovala ministra spravedlnosti Jiřího Pospíšila. "Zároveň ho ujistila, že bude na státního zástupce, kterému ty doklady byly odcizeny, podávat v nejbližších dnech kárnou žalobu. Pokud by tak neučinila, učinil by tak sám pan ministr," řekla Kuncová Radiožurnálu.
NSZ sdělilo, že v odcizeném kufříku byly materiály z dohledového spisu v trestní věci Krejčíře a dalších osob z jeho kauz. Podle NSZ však tyto materiály nemohly ovlivnit vyjednávání o vydání Krejčíře z JAR do Česka. "Jedná se o materiály, které žádným způsobem nemohou ovlivnit extradiční ani přípravné řízení v této věci. Nejedná se v žádném případě o vyšetřovací či dozorový spis," citoval Pavlík z vyjádření NSZ.
Policie však označila ztrátu dokumentů za zásadní, informuje Aktuálně.cz s tím, že mezi materiály byly i části, jež dosud neviděli ani Krejčířovi obhájci. Policisté tak prověřovali i verzi, zda s krádeží dokumentů nepomohl někdo, kdo měl o obsahu spisu detailní informace, píše server.
Server Aktuálně.cz dále uvedl, že státní zastupitelství krádež dokumentů tajilo. Odcizené dokumenty se podle serveru netýkaly trestních kauz, kvůli nimž Krejčířovi hrozí mnohaleté tresty. Podle informací Aktuálně.cz a iDnes.cz bylo však v ukradeném spisu popsáno, jaké kroky chystá ve svém úsilí o vydání Krejčíře stát.
Krejčíř je nyní ve vazbě v jihoafrickém Johannesburgu, kde byl zadržen ve druhé polovině dubna, kam přiletěl pod falešným jménem z Madagaskaru. Soud v JAR má 17. a 24. května rozhodovat o jeho případném propuštění z vazby na kauci. Před příletem do Johannesburgu pobýval Krejčíř na Seychelských ostrovech, kam předloni uprchl z Česka a kde se ukrýval před českou justicí. Již dříve si pro sebe a svoji rodinu koupil seychelské občanství.
Česká policie Krejčíře stíhá mimo jiné za to, že se údajně pokusil ze státní společnosti Čepro vyvést peníze pomocí fiktivních pohledávek. Viní ho i z údajné přípravy vraždy celníka a další trestné činnosti. Ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil připustil, že může trvat měsíce a možná dokonce roky, než se Krejčíř opět objeví v České republice.
Foto: ČTK