Aktivisté se sice pokusili demolici zabránit, ale nakonec svou nenásilnou blokádu bagru po dohodě s policií ukončili. Do kauzy se vložil i ministr kultury Václav Jehlička - přerovskou památku se přesto zachránit nepodařilo.
Stavební firma podle šéfa přerovského stavebního úřadu Jiřího Justa dnes ráno splnila všechny podmínky demoličního výměru, a může proto podle jeho názoru bourat. Přerované nyní pouze přihlížejí tomu, jak se objekt, který chtělo ministerstvo kultury znovu vrátit na seznam kulturních památek, kácí k zemi. Podle zástupce stavební firmy bude objekt definitivně zbořen do tří dnů, poté se bude místo odklízet.
Aktivisté z brněnského sdružení Nesehnutí bránili firmě v bourání asi dvě hodiny. Obsadili bagr s transparentem Zachraňme památku. Zástupce stavební společnosti proto přivolal policisty. Policie poté demonstranty přiměla, aby místo opustili. Ihned poté firma začala dům demolovat. "Vyjednali jsme s policií, že bude probíhat jednání o našich připomínkách," řekl aktivista Milan Štefanec. Podle něj bylo jejich občanskou povinností objekt bránit.
Přerovská policejní mluvčí Michaela Sedláčková ČTK řekla, že policisté aktivisty odvezli na stavební úřad, aby zde znovu prošli všechny podmínky demoličního výměru. Zástupce stavební společnosti Jan Neumeister sdělil, že všechny papíry a rozhodnutí má firma v pořádku.
Stačilo týden počkat, ministr kultury chce nový zákon
Situace kolem spolkového domu se vyhrotila ve chvíli, kdy ministerstvo kultury rozhodlo na konci minulého týdne vrátit dům znovu na seznam kulturních památek. Majitel objektu ale toto rozhodnutí dosud nepřevzal. Dělníci proto v sobotu nad ránem zahájili demolici. V neděli v poledne je úředníci zastavili s tím, že nejsou splněny podmínky demoličního výměru.
O celou situaci se pak začal osobně zajímat i ministr kultury Václav Jehlička. Jednání majitelů, kteří se vyhýbali doručení usnesení, odsoudil. Uvedl, že je to smutná ukázka zranitelnosti systému ochrany nemovitých kulturních památek. "Ministr kultury chce v co možná nejkratší době zahájit přípravu nového památkového zákona, který by celý tento proces jednoznačně vymezil," řekla ČTK jeho osobní tajemnice Renata Slámková.
Paradoxem je, že pro záchranu památky stačilo pozdržet demoliční práce do příštího čtvrtka, kdy by nabylo právní moci usnesení ministerstva o zahájení správního řízení, které mělo za cíl vrátit objekt zpět na seznam kulturních památek.
Dělnický dům byl postaven na počátku 20. století. Objekt se stal střediskem stranického života, proletářské tělovýchovy, kulturních, divadelních a hudebních složek strany v přerovském okrese. Konala se tam také shromáždění za účasti vedoucích pracovníků KSČ. Budova byla zapsána na seznam nemovitých kulturních památek jako památka dělnického hnutí s odkazem na činnost KSČ v roce 1963. Brněnská firma objekt koupila od Českých drah, které byly do té doby majitelem tohoto domu.
Foto: ČTK