Šestnáct let stíhání
Spoluzakladatel ODS se soudí se státem o miliony
14.10.2014 04:30 Rozhovor
Ani dvacet let po obvinění, která se ukázala jako lichá, se jeden ze zakladatelů ODS, litoměřický politik a podnikatel Jan Pařízek nedočkal odškodnění. Nyní se za 16 let trestního stíhání a zničený život soudí se státem, respektive ministerstvem spravedlnosti, o 303 010 000 korun s úrokem, jenž teď činí něco přes milion korun.
Pařízek, dnes vážně nemocný člověk s částečným invalidním důchodem, přišel nejen o funkci, o své podniky, ale také o rodinu a střechu nad hlavou. Žije v jedné místnosti, dluží za nájem. "A z toho důchodu chcípám a čekám, zda něco dostanu, abych si zachránil život. Nebo budu muset skočit pod vlak," řekl v rozhovoru pro on-line deník TÝDEN.CZ. Pařízek již v průběhu let vysoudil několik set tisíc. Tyto peníze však padly na dluhy, které se mu z nich ani nepodařilo všechny zaplatit.
Jeden ze zakladatelů ODS Jan Pařízek byl stíhán za podílnictví na krádežích aut, za nelegální prodej cigaret a krácení daní. Ve vazbě strávil od července 1994 devět měsíců. Za žádný trestný čin odsouzen nikdy nebyl.
O případu informuje aktuální vydání časopisu TÝDEN.
Kdy jste opustil ODS?
Až po třech nebo čtyřech měsících ve vazbě, protože to se blížily volby, tak abych jí neublížil v kampani.
Považujete trestní stíhání za pomstu severočeské ODS, kterou tehdy ovládaly spory? Psalo se také o tom, že jste získal mnoho nepřátel svým působením v občanských komisích, jež čistily policii od totalitních kádrů...
Ano, to také. Ale je zde ještě jeden důvod. Měl jsem akcie Prvodínských písků (závod na zpravování písku a jeho následnou úpravu na sklenářský písek - pozn. red.), a když jsme se tam sjeli na valnou hromadu, tak krátce před ní Tomáš Ježek (někdejší předseda Fondu národního majetku - pozn. red.) navýšil akcie Prvodínských písků a de facto je skoupila německá firma. Když jsme se na valné hromadě sešli, tak tam vystoupil nějaký chlap, že budeme volit předsedu představenstva. Nikdo pro něj nezvedl ruku, všichni byli proti. On se zvedl a poděkoval za zvolení. Tak jsme založili sdružení akcionářů. Zvolili si mě za mluvčího. Podali jsme stížnost a žalobu a do týdne jsem byl ve vazbě.
Kromě působení v politice jste i podnikal. Měl jste autoservis...
... autoservis, autolakovnu, kovovýrobu, dřevovýrobu, realitní kancelář a stavební dopravu.
O to jste všechno přišel?
Samozřejmě. Také o dva rodinné domy. A když se jim nedařilo nic pořádného na mě najít, tak si vymysleli daňový únik. Ten dali na finanční úřad, kde mi doměřili doplatek asi 4 800 000 korun, což jsem zaplatil. Pak mi dali penále přes pět milionů. Na to už jsem neměl, tak mě dali do exekuce. A tím pádem jsem přišel o všechno.
Jak to s daňovým únikem dopadlo u soudu?
Po deseti letech soud rozhodl, že jsem se žádného daňového úniku nedopustil, tak jsem žádal finanční úřad, ať mi vrátí peníze. Oni řekli, že musím požádat o obnovu řízení, žádost jsme sepsali. Finanční úřad ji postoupil Ústí a tam řekli, že by mi děsně rádi vrátili korunky, ale bohužel je to déle jak deset let, takže je to promlčené. Že nemám nárok. To jsou souvislosti tohoto případu: finanční úřad se ničeho nedopustil, bylo to promlčené. Ministerstvo spravedlnosti taky ne: nemohlo zasahovat do vyšetřování. Vyšetřovatelé taky nic: jednou za dva roky udělali úkon. Bylo to ale tak zkoordinované, že to vedlo k mé likvidaci.
Pokusil jste se po propuštění z vazby podnikat?
Po propuštění z vazby jsem chtěl pokračovat v podnikání. Uzavřeli jsme třeba předběžnou smlouvu s nějakou firmou a za čtyři dny za mnou přišli, že u nich byla kriminálka a vyptávala se, zda opravdu chtějí podnikat s panem Pařízkem: "To se nebojíte?" Tak z toho raději všichni vycouvali a řekli mi: "Nezlob se, my chceme mít klid." Bylo to jak Kainovo znamení.
Takže jste se nemohl vrátit do žádného z oborů, v nichž jste pracoval?
To nešlo.
Jak si vysvětlujete, že obžalobu podali až po tolika letech?
Protože nic neměli. Neměli na základě čeho podat obžalobu. Vykonstruovali si podílnictví, ale to Krajský soud v Ústí nad Labem smetl ze stolu.
Obrátil jste se i na ombudsmana?
Ano. Ombudsman byl na ministerstvu spravedlnosti a odepsal mi, že tam potrestali nějakého úředníka a jeho nadřízenou, že si nesehnali k mému případu podklady a že na něm nepracovali. A že to všechno prošvihli.
Jak se k tomu staví ministerstvo spravedlnosti nyní?
Na minulém líčení jsem se dozvěděl, že jsem nemohl utrpět ani finanční, ani nemajetkovou újmu, protože moje trestní stíhání trvalo 16 let, a tak jsem si za tu dobu již mohl zvyknout. To je v zápise soudu. Můj právník se nad tím rozčiloval, říkal jim, že to snad nemyslí vážně.
Jak se nyní živíte?
Nijak. Mám částečný invalidní důchod, který mi nestačí ani na popelnice a nájem. Jsem po operaci srdce. Mám pětinásobný bypass, mám srostlé obratle pětku a čtyřku, vymizely mi plotýnky v krční páteři. S bederní je to stejné. A mám rozvlákněný kotník; potřeboval bych totální endoprotézu, takže vůbec nemůžu pracovat. A z toho důchodu chcípám a čekám, zda něco dostanu, abych si zachránil život. Nebo budu muset skočit pod vlak.
Kde žijete?
Mám pronajatou jednu místnost v Novém Boru, už ale dlužím na nájmu.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.