Spor o Julínkovu reformu: začátek předvolebního boje
28.02.2008 08:00 Analýza
Ze zdravotnictví je opět horké politické téma. Menší vládní strany tlačí ODS k ústupkům. Lidovci musí do podzimních voleb nabrat sílu a také voliče a zelení pro změnu rádi popíchnou stranu Mirka Topolánka, nic tím totiž neztratí. Naopak.
S výjimkami u poplatků u lékaře se najednou roztrhl pytel. A to i přesto, že koaliční dohoda mluvila o půlročním "hájení" reformy. Nejprve oznámili o víkendu zelení: Platit by neměli děti a senioři. V úterý je následovali lidovci, kteří by od poplatků osvobodili vedle předškoláků a lidí starších sedmdesáti i obyvatele domovů důchodců.
Pro námitky zelených a lidovců nemá příliš pochopení ministerská pravá ruka, mluvčí Tomáš Cikrt. "Koalice jasně řekla, že k diskuzi o poplatcích se vrátí, až budou na stole relevantní data. Tedy půl roku po jejich zavedení," uvedl pro server TÝDEN.CZ. "Výjimky v systému přinesou jen další nespravedlnost," dodal.
Předvolební kampaň začala
Blížící se krajské a senátní volby lidovce trápí. V průzkumech se pohybují pod deseti procenty. Stranu navíc poškodily skandály jejího šéfa Jiřího Čunka, který musel odejít z vlády a teď se snaží o návrat.
"Je zcela zřejmé, že KDU-ČSL teď úzkostlivě hledá témata, která jsou blízká jejich voličům," vysvětluje politolog Jan Kubáček. Podle něj jsou voliči KDU-ČSL převážně starší lidé, a proto strana sáhla po tématu zdravotnické reformy. "Navíc potřebují odstínit návrat Jiřího Čunka do vlády," dodal Kubáček.
Lidovci si pro své prohlášení nemohli vybrat příhodnější chvíli. Tiskovou konferenci svolali "shodou okolností", když premiér Mirek Topolánek jednal daleko za oceánem o lidských právech, vesmíru, vízech a radaru a ministr zdravotnictví Tomáš Julínek obhajoval na legislativní radě vlády stěžejní část své reformy - převedení pojišťoven a univerzitních nemocnic na akciovky. To by do nich otevřelo dveře soukromým investorům.
Julínkovi na přeměně pojišťoven a univerzitních nemocnic na akciové společnosti mimořádně záleží. Považuje ji za skutečné jádro reformy zdravotnictví. Julínek však zcela jistě narazí. I když s výhradami prošel jeho návrh v úterý legislativní radou, mnohem těžší souboj ho čeká ve vládě.
Poplatky? Kosmetická záležitost
Lidovci už dopředu avizovali, že reforma nemocnic tak, jak ji představilo ministerstvo zdravotnictví, je pro ně nepřijatelná. "Poplatky jsou začátek. Mnohem výraznější dopad na občana by měla navrhovaná transformace nemocnic a pojišťoven. Proto s ní nemohu souhlasit," řekl serveru TÝDEN.CZ lidovecký poslanec Ludvík Hovorka.
Proti "nemocnicím a.s." se ostře postavili i zelení. „Julínek chce mít zprivatizované celé zdravotnictví. Bere to jako klientskou záležitost, do které nemá stát zasahovat," uvedla místopředsedkyně zelených Dana Kuchtová a označila systém navrhovaný resortem zdravotnictví za neobvyklý.
Zelení mají od prezidentské volby s ODS nevyřízené účty. Stačí si vzpomenout, jakými peripetiemi si ve sněmovně musel projít Bursíkův ekologický zákon. Prošel až napodruhé po domluvě samotného premiéra. "Vzkaz od zelených by se dal přečíst takto: vy nám budete dělat problémy? Tak my vám taky. A právě v oblasti sociálních reforem se to hodí," popsal chování zelených politolog Jan Kubáček.
Jednoho se ovšem Tomáš Julínek bát nemusí. Lidovci totiž nepřistoupí na návrh Dany Kuchtové, aby právě ministra zdravotnictví přitlačili ke zdi dvě menší koaliční strany společně. "Nevidím žádný důvod, abychom o zdravotnické reformě jednali separátně nejprve se zelenými. Jsme trojkoaliční vláda, a proto musíme k jednomu stolu zasednout všichni," odmítnul návrh Kuchtové lidovec Jiří Carbol.
Foto: ČTK, Jan Schejbal, Robert Zlatohlávek
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.