Boj o Hrad
Sporné podpisy? Zpochybnění voleb nehrozí, dušuje se vnitro
19.12.2017 14:48
Ministerstvo vnitra se neobává, že by soudy zrušily výsledky prezidentských voleb, pokud do druhého kola postoupí kandidát, jehož podpisy pod registrační listinou od zákonodárců se shodují s podpisy pro jiného kandidáta. Nejvyšší správní soud (NSS) řekl, že je do voleb zaregistrováno devět kandidátů. Námitky na shodující podpisy kandidátů již nemohou být uplatňovány v případě, že někdo bude chtít výsledek voleb zpochybnit, řekl náměstek ministra pro legislativu Petr Mlsna.
NSS minulý týden potvrdil, že se v lednových volbách o prezidentskou funkci utká všech devět uchazečů zaregistrovaných ministerstvem vnitra. Odmítl podnět Terezie Holovské, která zpochybnila pětici kandidátů s vícenásobnými podpisy. Soud ale zároveň zkritizoval ministerstvo vnitra za nesprávný právní názor a konstatoval, že každý poslanec či senátor může napříště podpořit jen jednoho kandidáta, který se bude ucházet o politickou podporu.
Deník MfD uvedl, že u soudu může platnost voleb po jejich skončení zpochybnit také jakýkoliv volič. Mlsna však namítl, že již u soudu nebudou moct argumentovat tím, že někteří kandidáti získali podpisy stejného poslance či senátora. Vysvětlil, že registrační řízení je ukončené a kandidáti do prezidentských voleb byli řádně zaregistrováni. "NSS se již nebude registrační fází zabývat. Tyto důvody už nemohou být uplatňovány jako důvody na neplatnost voleb. Nelze tedy zpochybnit věci, kterými se soudy zabývaly už v registrační fázi," shrnul Mlsna.
Holovská se ještě může obrátit na Ústavní soud. Mlsna však nepředpokládá, že by se nějak rozhodnutí změnilo, jelikož byla její stížnost odmítnuta z formálních důvodů. Podnikatelka a bývalá místostarostka Prahy 8 Holovská chtěla sama kandidovat a vnitro ji nezaregistrovalo kvůli nesplněným podmínkám. Důvodem odmítnutí podnětu Holovské bylo to, že se sama nedomáhala u soudu vlastní registrace pro prezidentskou volbu - pouze zpochybnila pětici jiných uchazečů.
Problém s vícenásobnými podpisy pod registrační kandidátkou se týká Petra Hanniga, Marka Hilšera, Jiřího Hynka, Vratislava Kulhánka a Mirka Topolánka. Po rozhodnutí NSS zůstávají řádně zaregistrovaní, přestože někteří zákonodárci podpořili dva, anebo dokonce tři stejní poslanci či senátoři.
NSS v rozhodnutí vyslovil právní názor, podle něhož by napříště každý poslanec či senátor měl napříště podpořit jen jednoho kandidáta, který se bude ucházet o politickou podporu. Mlsna míní, že se k této věci ještě musí udělat analýza a počkat případně na názor Ústavního soudu, jenž se ještě může podpisy senátorů a poslanců pro kandidáty zabývat. Vyřešit by se podle náměstka ministra vnitra musela třeba pravidla, která by určila, co by se stalo, kdyby poslanci či senátoři podepsali kandidátku více lidem. Další problematickou otázkou podle něj je, jaký podpis by byl platný, pokud by jich zákonodárci podepsali více.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.