Mezi Českem a Ruskem se schyluje k diplomatické krizi. Místostarosta v Brně-Králově Poli René Pelán totiž nechal odstranit z místního památníku rudoarmějců symbol kladiva a srpu. Porušil tím mezinárodní dohodu, ve které je uvedeno, že obě strany zajistí "ochranu válečných hrobů na svém území".
Ruský konzulát v Brně podle ČT odstranění symbolů odsoudil. "Nově vzniklou situaci jsme zaznamenali a hodnotíme ji jednoznačně jako úmyslné zneuctění památky 326 rudoarmějců padlých v boji za osvobození Československa a města Brna," uvedl konzulát v prohlášení. Protestovali také ruští váleční veteráni, uvedla televize.
Komunisté považují událost za vandalství. "Považuji to za velmi nekulturní čin," řekl ČT předseda KSČM Vojtěch Filip. Vicepremiér Jiří Čunek uvedl, že by symbol neodstraňoval, ale spíš vysvětloval lidem "co to znamená". "Myslím si, že urychlená náprava je jediným možným řešením," řekl premiér Mirek Topolánek.
Případ řeší ministerstvo
Památník v Božetěchově ulici, který podle tradice označuje hrob více než 300 vojáků Rudé armády, nechal brněnský magistrát po dohodě s Rusy letos opravit. Kameníci tam opět vyhotovili znak srpu a kladiva, který byl na žulovém jehlanu do roku 1989. V noci na úterý však čerstvě obnovený symbol po zásahu místostarosty zmizel.
Do případu se vložilo ministerstvo zahraničí, které v dopise vyzvalo starostu Ivana Kopečného (ODS), aby zajistil plnění dohod mezi Českem a Ruskem. "Bdíme nad dodržováním mezinárodních smluv, které byly v tomto případě porušeny," řekla serveru TÝDEN.CZ mluvčí ministerstva Zuzana Opletalová. Místostarosta podle ní nejspíš neměl o smlouvě ponětí.
Ministerstvo tedy upozornilo vedení obce, že došlo k porušení smlouvy. "Naším úkolem bylo pouze informovat dotyčné o tom, že jejich chování nebylo v souladu s mezinárodními úmluvami," vysvětluje Opletalová. "V případě, že se symboly na památník nevrátí, přebírá celou věc ministerstvo obrany, jehož povinností by bylo celou věc vyřešit," dodala.
Symbol komunismu? O to nejde
Místostarosta Pelán se brání tím, že srp a kladivo považuje za symbol totality a komunismu a že ho vnímá stejně jako hákový kříž. Kdyby ho neodstranil, neví prý, co by řekl svým voličům nebo dětem, jimž vtlouká do hlavy informace o "hrůzách komunismu". O to však podle ministerstva zahraničí nejde. "Podle dohody je nepřípustné upravovat válečné hroby, ať se jedná o jakékoli symboly," upozornila mluvčí.
Ve smlouvě je ale uvedeno, že obě země mají při údržbě hrobů postupovat v souladu s národním právem a dbát "národních, náboženských a jiných tradic obou států". Právě kvůli této formulaci není jisté, zda se symbol srpu a kladiva na pomník vrátí. Odpůrci i zastánci znaku se přou o to, zda v Česku patří k zakázaným symbolům podobně jako hákový kříž, či nikoli.
"Celou věc ještě musí ošetřit právníci, kteří to rozklíčují a stanoví určité hranice. Jisté ale je, že se to vůbec stát nemělo. Pokud měl místostarosta obce problém se symbolem na památníku, měl to řešit právní cestou a v souladu s předpisy. Nemůže se sám od sebe sebrat a nechat památníku ubrousit některé jeho části," sdělila Opletalová.
Jak odpoví Rusko?
Ruský zastupitelský úřad Pelánův krok zatím nekomentoval. Už dříve však oznámil, že "kroky směřující k odstranění a zneuctění památníků padlých sovětských vojáků by byly vnímány ruskou stranou jako nepřátelské".
S tím nesouhlasí starosta Kopečný. Podle něj se věc zbytečně rozviřuje, místostarostova akce prý nebyla vyjádřením neúcty k padlým hrdinům. "Nikdo nezpochybňuje roli Rudé armády při osvobozování," řekl Kopečný s tím, že problém nastává čistě kolem srpu a kladiva, které jsou symbolem komunismu. "Nedělá mi problém zajistit opravu v tom smyslu, že bude opravena poškozená část. Těžko po mně ale někdo může chtít, abych tam dal srp a kladivo," řekl starosta Kopečný.
Mluvčí ministerstva zahraničí dále řekla, že se chystá "informační schůzka", na které by se obě strany vzájemně informovaly a dohodly se na dalším postupu. "Žádné požadavky nebo snad tlaky jsme ze strany ruské ambasády zatím nezaznamenali," dodala.
Ilustrační foto: obec Vrčeň, www.vrcen.cz