Stále aktuální Charta 77, i kvůli cynickému lhaní v politice

Domácí
7. 1. 2017 14:20
 Na snímku je signatářka Charty 77 Dana Němcová.
Na snímku je signatářka Charty 77 Dana Němcová.

Charta 77 ukázala, že i ve zdánlivě bezvýchodné situaci je možné se spojit a formulovat názor. Na konferenci ke 40. výročí vzniku této lidskoprávní iniciativy to řekla socioložka Jiřina Šiklová. Další signatáři Charty 77 ji považují za stále aktuální kvůli cynickému lhaní v politice či za inspiraci pro další generace, pokud ucítí, že přicházejí o své svobody.

Odkaz Charty je podle překladatelky a publicistky Petrušky Šustrové stejný po celou dobu od jejího vzniku. "Že člověk má říkat to, co si myslí, má se spojovat s podobně smýšlejícími lidmi, ale má také ctít to, co si myslí ostatní," řekla. V politice dnes postrádá hledání shody. "Ale chartisté byli ve výhodě, že nebojovali o volené funkce," dodala.

Na snímku je signatářka Charty 77 Dana Němcová.Šiklová míní, že Charta ukázala, že i ve zdánlivě bezvýchodné situaci je možné něco udělat. "A že je možné se spojit, formulovat názor, a to i v době, kdy se většina lidí domnívala, že není možné dělat vůbec nic," řekla. Je to podobné, jako když dojde k zemětřesení a ostatní se seberou a začnou pomáhat, aby se lidé dostali ze sutin, dodala.

Filozof a vysokoškolský pedagog Jan Sokol míní, že Charta byla důležitá v letech 1989 a 1990, protože osobnosti kolem ní měly u veřejnosti legitimitu a lidé jim důvěřovali. "Dneska vidím největší problém ve veřejném lhaní v politice, které se nedá spolknout, nějak bagatelizovat. Veřejný život se musí podrobit určitým zásadám, například tomu, že se nebude cynicky lhát. Na tom je potřeba dnes trvat stejně jako tenkrát," uvedl.

Fakt, že z okruhu Charty pocházela řada veřejně činných osobností, vyzdvihl i právník a politik Petr Pithart. "Já jsem si tady psal seznam chartistů, kteří se objevili a uspěli v nějakých politických a státnických funkcích. Ten seznam je hrozně dlouhý. Je to proto, že ti lidé měli čistý štít. A jestli chce někdo něčeho v politice dosáhnout, tak ještě důležitější než jeho postoje a mediální schopnosti je to, že má čistý štít," řekl.

Konference ke 40. výročí vzniku Charty 77 s názvem Charta vlastníma očima v Praze. Na snímku signatáři Charty 77 (zleva) Petruška Šustrová, Daniel Kumermann, František Janouch a Petr Pithart.Novinář a politik Jan Ruml míní, že Charta může svým morálním poselstvím inspirovat i dnešní mladé lidi. "Ona vznikla v určité době, za určitých okolností, které jsou dnes úplně jiné. Ale když mladí lidé vycítí, že ztrácejí svobodu a demokracii v této zemi, tak nějak, jinak než Charta 77, ale inspirování Chartou a jejím morálním poselstvím, vyjdou z té současné situace a přijdou s nějakým typem odporu," řekl Ruml.

Český a švédský jaderný fyzik a zakladatel Nadace Charty 77 František Janouch považuje za její hlavní poselství to, že podtrhla důležitost občanské společnosti. "To je ten největší odkaz - důležitost a nezaměnitelnost občanské společnosti, a to i v demokratickém režimu," řekl.

Autor: ČTK Foto: ČTK , Deml Ondřej

Další čtení

ilustrační foto

Liberecká zoo bude dočasně kvůli opravě pavilonu bez žiraf, první už odjela

Domácí
15. 7. 2025
Prezident republiky Petr Pavel s manželkou Evou se setkali s mladými aktivními občany z různých regionů České republiky, 15. července 2025, Lány.

Prezident Pavel se v Lánech setkal s mladými aktivními Čechy

Domácí
15. 7. 2025
Téma TÝDNE

TÉMA TÝDNE: Válka na Ukrajině, blízké volby a KGB a siderické kyvadélko

Domácí
15. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ