Starala se o něj, stejně matku pořád bil

Domácí
2. 4. 2014 06:03
Násilníkem může být třeba i vlastní syn (ilustrační foto).
Násilníkem může být třeba i vlastní syn (ilustrační foto).

Člověk by řekl, že když se o někoho stará, tak se mu ta péče jednou vrátí. To ale rozhodně neplatilo pro ženu, kterou týral její vlastní syn. Neměl takříkajíc co do pusy, a tak mu matka i na stará kolena pomohla s bydlením. Potomek jí však místo poděkování rozmlátil polovinu bytu a ji bil tak, že kvůli němu skončila v nemocnici.

Sedmdesátiletá žena byla ještě před zhruba měsícem samá modřina. Její devětačtyřicetiletý syn ji totiž požádal, jestli u ní může bydlet. Sliboval, že zůstane jen chvíli a potom si konečně něco najde. Zdržel se však víc než rok. Několik posledních týdnů navíc pořádně pil. "Začal s kamarádem popíjet a kamarád říkal, že když se napije, tak že je jako dobytek. A opravdu, dal mi pěstí, tekla mi z oka krev a byla jsem samá modřina. A v bytě všechno shazoval, rozbíjel a přitom nadával, že si neví se životem rady, že je sám. Pořád dost popíjel. A já už jsem to nemohla trpět, protože jsem byla celá pomlácená," vzpomíná v reportáži TV Barrandov oběť domácího násilí paní Hana.

Agresivní opilec nemá práci. Prý chtěl dělat něco, co by ho bavilo, ale na to něco od mládí nenarazil. Má prý čtyři děti, se dvěma ženami, ani jednu si nevzal. "Vyčítal mi, že je nešťastný a že já mu mám nějak pomoct, ale já taky nevím jak. Takže takhle všechno vzniklo. Pořád chce být u mne, pořád se mě chce jako dítě držet. Tak má mě asi třeba nějak rád, ale to opíjení tohle všechno udělalo. Já jsem říkala, aby šel na léčení, a on říkal, že tak často nepije, že pil jenom kvůli tomu, že je nešťastný, že neví, co se životem," popisuje paní Hana.

"Počátkem měsíce února celá věc vygradovala, kdy shodou náhod, oznámením sousedů na městskou policii, bylo prověřováno rušení nočního klidu. V této fázi se policie dozvěděla, že se jedná o ohroženou osobu a bylo nutné zamezit dalšímu páchání té násilné trestné činnosti. Osoba byla z bytu vykázána," popisuje vedoucí oddělení čáslavské policie, Lubomír Vilímek. "Čáslavští policisté zahájili úkony pro přečin nebezpečné vyhrožování a pro přečin maření výkonu úředního rozhodnutí a vykázání; pachatel je ohrožen trestní sazbou odnětí svobody až na dvě léta. Policisté zvažují i zvýšení právní kvalifikace pro přečin týrání osoby žijící ve společném obydlí. V tomto případě by byl pachatel ohrožen trestní sazbou odnětí svobody až na čtyři léta," doplňuje Vilímek.

Násilníka může nechat vykázat policií sama oběť domácího násilí, ale může o tom rozhodnout i policie. Poté oběť, pokud chce, musí zažádat u soudu o prodloužení desetidenní lhůty. " Po deseti dnech se ohrožená osoba rozhodne, zda otevře dveře a zkusí spolu znovu spořádaně žít, nebo se obrátí na civilní soud a může požádat o prodloužení toho vykázání. Nově tedy máme maximální délku vykázání v České republice nikoliv rok, ale půl roku. Nově máme i to, že se navrhovatelem může stát nejen ohrožená osoba, ale i nezletilé dítě, pokud je zastoupeno zákonným zástupcem jako třeba opatrovníkem nebo sociální pracovnicí," přiblížila možnosti Petra Vitoušová, prezidentka Bílého kruhu bezpečí s tím, že násilníka může nechat vyhodit i dítě starší šestnácti let, pokud mu je přiznána procesní způsobilost.

Další čtení

Důvod sporu o peníze začal sporem ČSSD o Lidový dům

Sociální demokraté nemusí platit půl miliardy ve sporu s mrtvým právníkem

Domácí
25. 4. 2025
ilustrační foto

Muž chtěl zabít sebe i někoho jiného, tak strhl auto do protisměru. Hrozí mu 18 let

Domácí
25. 4. 2025
ilustrační foto

Žalobkyně žádá za smrt vůdce sekty 14 let. Pořád je to vražda a promyšlená, říká

Domácí
25. 4. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ