Protiromské nálady
Starostka Duchcova: Za nepokoje mohou i reklamy na půjčky
10.08.2013 17:00 Původní zpráva
Sociální nepokoje a bouře v některých českých městech pokračují. A hledání cesty k řešení už nestojí jen na samotných obcích. Změna by měla přijít ze strany státu, shodují se starostové nejpostiženějších měst. Na vině je i slabá finanční gramotnost, lákavé půjčky a z toho plynoucí zadluženost, říká starostka Duchcova na Ústecku Jitka Bártová.
Uklidnit sociální nepokoje a zamezit tak protestům neonacistů proti místním Romům. Starostům některých měst v Česku nedá hledání cesty ke smíru spát. Zmírnit nepokoje by ale podle některých mohla změna sociálního systému, zejména pak výplaty sociálních dávek.
"Shodujeme se v tom, že by sociální dávky měly být motivační. Měly by být za něco," řekla on-line deníku TÝDEN.CZ duchcovská starostka Jitka Bártová. "Ať by to mělo být třeba formou veřejné služby, protože zaměstnanost je hrozně důležitá. Na to si podle mě každá obec prostředky najde, protože ve finále ušetří za úklid a řešení dalších věcí," říká Bártová. Veřejnou službu ze zákona ale na konci loňského roku zrušil Ústavní soud. Prý byla ponižující. Jenže v regionech s nízkou nezaměstnaností je o práci zájem. A to v jakékoli formě. "Spousta lidí hledá veřejně prospěšné práce, to je oblíbené a je to vidět," vypráví dál starostka.
Děti živí rodinu
Stát by podle ní měl zamezit tomu, aby se děti stávaly zdrojem příjmu třeba i celé rodiny. Dávky by měly být podle Bártové vydávány na základě posouzení péče o děti a samozřejmě i jejich dodržování povinné školní docházky.
Jeden z hlavních kamenů úrazu celého problému není podle Jitky Bártové ale ani tak hluboko. Jde podle ní především o snadné získávání jakýchkoli půjček. A stát by s tím měl něco dělat. Lákadla na půjčky a úvěry jsou na každém rohu a ty jsou navíc snadno dostupné. Lidé s nižším vzděláním a bez finanční gramotnosti pak jen těžko odolávají.
"Vezměte si, jak jsou před Vánoci děti masírovány reklamami na nějaké úžasné hračky. Lidé, kteří mají menší rozhled, nižší vzdělání, věří všemu, co vidí v televizi. Pro ně to je něco úžasného, když si mohou půjčit 20 tisíc jenom za 900 korun měsíčně! No nevezměte to," ilustruje starostka Bártová.
S dluhy do herny
Jenže zadluženost jednotlivých lidí má ovšem zásadní dopady hned na celé obce. "Ti lidé jsou tak zadlužení, že přestávají platit nájem. Chodí to řešit tím, že jdou do herny, protože 'teď to přijde, dneska mi ten automat dá a já to splatím'. Jenže automat nic nedá, takže se to jde řešit jak? Jde se něco ukrást," popisuje mentalitu dotčených lidí Bártová. "Je to taková spirála," říká k potížím, které zmítají celé město.
"Když sleduji, kolik neziskovek se zabývá řešením dluhů nebo oddlužením České republiky a jejich občanů a jak funguje protidluhové poradenství, jestli by nebylo jednodušší necpat do každé reklamy reklamu na půjčky," rozčiluje se Bártová. "Je to veliký problém. Myslím si, že když jsme ve střední Evropě zvládly tabákovou lobby, tak by bylo na čase si taky znepřátelit banky," říká trochu nadsazeně starostka města zmítaného sociálními nepokoji.
Do náruče radikálům
Protesty proti sociálně nepřizpůsobivým řeší aktuálně ve svém městě vedle Duchcova také České Budějovice nebo tradičně Ostrava. "Asi to souvisí s tím, že frustrace běžných občanů je tak vysoká, že občan už má mnohdy pocit, že jediný, koho jeho osud zajímá, jsou radikálové, a jde s nimi do průvodu. A to je něco, co změnilo i pohled lidí ze Strakovy akademie a začali to řešit," prohlásila na začátku srpna Bártová pro ČTK.
Protiromské protesty a demonstrace už totiž nejsou jen záležitostí pravicových extremistů. Běžní občané se účastní pochodů v severočeském Duchcově i na českobudějovickém sídlišti Máj. Na problém už upozorňuje i Bezpečnostní informační služba.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.