Rozpočty obcí
Starostové protestují kvůli přerozdělování peněz obcím
21.09.2011 11:10
Několik stovek starostů českých a moravských měst demonstruje v centru Prahy na podporu přijetí novely o rozpočtovém určení daní. Schválení novely vázne na odporu čtyř velkých měst, která by měla změna připravit asi o pět miliard korun. Vládní ODS kvůli tomu chce najít jiné řešení, starostové ale žádají naplnění původního plánu změny.
"Dodržte slovo, pane premiére," stojí na velké plachtě, kterou demonstrující starostové podepisovali na Palachově náměstí. Podle odhadů přítomných policistů se jich zatím sešlo zhruba 500, organizátoři hovoří o osmi stech účastnících. Po projevech se zástupci měst a obcí hodlají vydat přes most ke Strakově akademii, kde se s nimi má podle informací setkat i premiér Petr Nečas.
Praha, kterou nynější podoba rozdělování peněz proti menším obcím zvýhodňuje, přitom byla pro starosty spolu s premiérovou ODS hlavním terčem. "Matička Praha - nejhorší macecha" či "ODS = Jánošík naruby - chudým obcím bere, bohaté Praze dává", tak hlásaly jen některé z transparentů, které byly na Palachově náměstí k vidění.
Pražský primátor Bohuslav Svoboda (ODS) v otevřeném dopise účastníkům protestu mimo jiné napsal, že Praha proti posílení rozpočtů menších měst a obcí neprotestuje. "Pouze musí hájit zájmy svých občanů, kterým v kontextu hrozící ekonomické recese, stagnujících daňových příjmů a škrtů ve Státním fondu dopravní infrastruktury ministerstvo financí navrhuje k chybějícím více než šesti miliardám korun ze státního rozpočtu odebrat dalších 2,2 miliardy korun ročně," podotkl primátor.
Dodal, že odmítá "hloupou zkratku 'velkým vezmeme, chudým dáme'". Podle Svobody není moudré trestat prosperující oblasti. Proto by podle něj bylo nejlepší podpořit snahu ODS o to, aby k posílení příjmů všech obcí s výjimkou čtyř největších došlo raději na úkor neefektivního rozdělování státních dotací a státu obecně.
Demonstrace se zúčastnili někteří politici vládní TOP 09, jejíž ministr financí Miroslav Kalousek návrh předkládá. Přišel například starosta a šéf poslaneckého klubu TOP 09 Petr Gazdík. Pražský zastupitel a někdejší kandidát na primátora Zdeněk Tůma (TOP 09) dnes odmítl, že by vedení TOP 09 připravilo změnu rozpočtového určení daní účelově, protože se pražská TOP 09 nedostala do vedení pražské radnice.
"Ani pro pražskou topku není nijak příjemné, že by Praha přišla o zdroje. I já, i když jsem v opozici, cítím odpovědnost," řekl. Dodal, že rozumí oběma návrhům, a to přerozdělení peněz mezi obcemi i jejich přesunutí z jiných zdrojů. Rozhodnutí je podle něj na vládě. Zdůraznil, že pokud nakonec Praha o peníze přijde, Kalousek přislíbil po několik let kompenzace. Důsledek reformy by tak metropole mohla pocítit až v době, když už bude jiná ekonomická situace.
Chudí proti bohatým
Změna v rozpočtovém určení daní, kterou navrhlo ministerstvo financí, má snížit rozdíl mezi nejchudšími obcemi a nejbohatšími městy ve výnosu sdílených daní na jednoho obyvatele. Zvýšit má podíl z daní pro 6241 menších měst a obcí celkem o 13,5 miliardy korun. Největší nárůst výnosu ze sdílených daní na obyvatele by se měl týkat právě obcí od 2000 do 10 tisíc obyvatel.
Dnešní pochod starostů je první takto masovou akcí, kterou zástupci obcí vyjadřují své stanovisko k rozpočtovému určení daní. Menší akce se ale už konaly v krajských městech po celé republice. Sdružení místních samospráv posílala předsedovi vlády a ODS Nečasovi během září dopisy na podporu přijetí novely s klíči od svých obcí. Zasláno bylo až 1000 klíčů.
ODS koncem srpna odmítla, aby novela byla provedena na úkor největších měst - Prahy, Brna, Ostravy a Plzně. Jejich primátoři z řad ODS a ČSSD chystanou změnu kritizují už delší dobu. Senátoři ODS už vyzvali ministerstvo financí, aby navýšilo příjmy menších obcí a měst snížením dotací a s nimi spojené administrativy.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.