Starší byty do října zdražily o 1,6 procent, naopak poklesla cena nájemného

Domácí
3. 11. 2020 16:00
Ilustrační foto.
Ilustrační foto.

Prodejní ceny starších bytů v Česku na konci třetího čtvrtletí meziročně vzrostly v průměru o 1,6 procenta na 66.697 korun za metr čtvereční. Nejdražší byla Praha (92.031 Kč/m2), nejlevnější Ústecký kraj (18.929 Kč/m2). Nájemné kleslo v průměru o 0,8 procenta na 245 korun za metr čtvereční měsíčně. V nejdražší Praze bylo 273 korun, v nejlevnějším Ústeckém kraji 146 korun. Vyplývá to z údajů společnosti Bezrealitky.

Prodeje starších bytů v ČR ve 3. čtvrtletí firmě meziročně klesly o 13 procent, naopak počet pronajatých bytů vzrostl více než o třetinu. V Praze prodeje klesly o 15 procent, počet pronajatých bytů se zvýšil o polovinu.

Po Praze byly nejdražší byty v Jihomoravském (65.797 korun za metr čtvereční) a Středočeském kraji (55.772 Kč). Za nejlevnějším Ústeckým krajem následovaly Moravskoslezský (28.888 Kč) a Karlovarský kraj (31.932 Kč).

Meziročně vzrostly ceny starších bytů v Královéhradeckém kraji, o více než čtvrtinu. Na Vysočině stouply zhruba o pětinu. Naopak v Ústeckém kraji téměř o čtvrtinu klesly, v Moravskoslezském kraji se snížily o 1,1 procenta.

Nájemné bylo po Praze nejvyšší v Jihomoravském (231 korun za metr čtvereční měsíčně) a Středočeském kraji (207 korun). Naopak druhé nejlevnější bylo po Ústecku v Karlovarském (149 korun) a Moravskoslezském kraji (164 korun).

Nejvíce se nájemné meziročně zvýšilo v Jihočeském (o 9,3 procenta), Pardubickém kraji (o 9,1 procenta) a na Vysočině (o 8,4 procenta). Nájmy klesly ve třech krajích. Nejvíce v Praze, o 6,5 procenta. Dále v Karlovarském (o 2,6 procenta) a Olomouckém kraji (o 2,2 procenta).

V mezikvartálním srovnání nejvíce vzrostly ceny starších bytů v Jihomoravském kraji, o 8,2 procenta. Naopak v Praze o 2,7 procenta klesly. "Nastává tak paradoxní situace. Zatímco ceny v Praze se snižují nebo stagnují, v Brně naopak rostou. Ceny v Praze dlouhodobě určuje globální poptávka, tedy turisté, manažeři, nebo investoři. Ta nyní stagnuje. Proti tomu zájem o bydlení v Brně mají především Češi a Slováci, a ten neutuchá," uvedl ředitel Bezrealitky Hendrik Meyer.

Podle realitního makléře společnosti 4fin Josefa Bajara je důvodem neustálého růstu cen nemovitostí v Brně a jeho okolí nedostatek nemovitostí, minimální rozestavěnost a čekání na nový územní plán. "V Brně je velmi vysoké procento dlouhodobých pronájmů. Proto nelze očekávat ani pokles nájemného," doplnil Bajar.

Autor: ČTK Foto: , pixabay.com/myimmo

Další čtení

Forman měl silný vliv na začátek mé kariéry, uvedl Douglas ve Varech

Domácí
5. 7. 2025

Výpadek proudu postihl milion odběrných míst, způsobil ho spadlý kabel

Domácí
4. 7. 2025
ilustrační foto

Analytici: Evropa potřebuje inteligentní sítě. Zvýší bezpečnost, sníží cenu

Domácí
4. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ