Pokud ODS nebude dodržovat své zásady, otřese se v základech a ztratí voliče. Proto občanští demokraté musejí znovu vstoupit do diskuse o vládních reformách. Přesvědčen je o tom poslanec Boris Šťastný.
V předchozích týdnech jste ostře vystoupil proti některým návrhům na zvýšení daní. Nastala podle vás jiná situace, poté co VV opustily vládu?
Mé výhrady trvají a vycházejí z ideových a programových principů ODS. V novém koaličním uspořádání však vidím jedinečnou možnost, jak pro ODS a naše voliče ty nejspornější návrhy korigovat. V dnes již neexistující koalici jsme totiž byli velmi často Věcmi veřejnými tlačeni, někdy snad i vydíráni, k ústupkům, se kterými naši členové, ale především voliči prostě nemohli souhlasit a které mohly být dokonce v rozporu s programovým prohlášením vlády. Týkalo se to financí, sociálních věcí, zdravotnictví, ale dalších oblastí. To musí s novou vládou skončit. ODS se musí, jako nejsilnější a vůdčí vládní strana, důsledně držet svého programu, kořenů a principů, na kterých vždy stavěla, a tvrdě za ně znovu začít bojovat. Jen to nám zajistí udržení přízně našeho stabilního elektorátu v dobách, kdy je vláda v zájmu rozpočtové odpovědnost nucená konat mnohdy nepopulární opatření.
Co konkrétně budete prosazovat?
Nedotknutelnost soukromí a jeho ochranu, levný stát, rušení administrativní zátěže, jednoduché nízké daně… My přece nemůžeme věčně přecházet to fízlování, špiclování, sledování, nahrávání, odposlechy, špionážní hry. Lidé musejí mít jistotu, že žijí v právním státě, kde platí zákony a nějaká pravidla.
A pokud jde o daně?
Kolikrát jsme se jak o život rvali ve sněmovně s komunisty a socialisty, abychom zabránili přijetí právě takových zhoubných návrhů, jako je mimořádné zdanění vysokých příjmů, tedy trestání úspěšných. Nebo jako je zvyšování majetkových daní, konkrétně daně z převodu nemovitostí. Předchozí koalice, těsně před svým koncem, na toto tak trochu zapomněla. Je naší povinností pokusit se to v nové koalici změnit. Jen nízké daně z příjmů přece podporují růst a zaměstnanost v době krize. A majetková daň? Ta by měla být úplně zrušena, nikoli zvyšována, vždyť svobodné nakládání s majetkem je jednou ze základních svobod v pravicově pojatém světě. A mohl bych hodiny pokračovat. My nesmíme trestat úspěšné a pracovité. Netřeba jim nějak zvlášť pomáhat, ale nesmíme jim škodit.
Jak případné porušování těchto programových bodů ovlivní váš postoj k vládě?
Jsem a vždy jsem byl loajálním poslancem. Zdůrazňuji, že Petr Nečas je pro mne garancí slušné a poctivé politiky, a opakuji, že naší povinností je pokračovat ve vládě a zabránit nástupu levice k moci. Byl jsem zvolen za ODS. Proto je však nejen mým právem, ale naopak povinností připomínat principy, na kterých ODS vždy stavěla, jež se staly neotřesitelnými základy v dobách ODS za Václava Klause a které musejí platit i dnes. Nepatřím k populistům v ODS, pro něž toto nic neznamená, pro které je jakýsi virtuální boj za novu, "lepší" ODS jediným základem kariéry. My musíme bojovat za konkrétní změny, konkrétní reformy, ale jen v duchu našich ideových mantinelů. Nic více, nic méně.
Premiér Petr Nečas požadoval nejprve po Karolíně Peake vznik klubu, později slevil na písemný souhlas deseti poslanců, teď už podle všeho nemá ani to. Je toto podle vás stabilní většina, o níž premiér hovořil a na které se usneslo vedení ODS?
V tuto chvíli bych nepovažoval za státotvorné prohlubovat politickou nestabilitu notorickým trváním na formalitách. Hlasování o důvěře, věřím, ukáže jasnou většinu pro vládu. Nicméně já samozřejmě očekávám, že v co nejkratší době vznikne z odštěpené části VV okolo vicepremiérky Peake jasný politický subjekt s jasným programem a zřetelnou politickou odpovědností. To musí platit i o ministrech původně nominovaných VV. I ti přece musejí mít jasnou politickou odpovědnost jménem konkrétního koaličního partnera. Jen tak si vykládám takzvanou bezpečnou většinu vzniklou na základě institucionální dohody tří politických stran, o níž pan premiér Nečas hovořil a která byla ODS schválena.