Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových je ochoten jednat o možnosti pohřbít zemřelého Františka Oldřicha Kinského v rodinné hrobce v Jarpicích na Kladensku. Objekt, který patří mezi majetek, jehož navrácení se potomek šlechtického rodu po léta domáhal, nyní patří státu. Úřad odmítl vydat klíče od stavby rodinnému příteli Kinských Girolamu Giormanimu, ale prý to neznamená, že by Kinský musel být definitivně pochován jinde.
Předseda občanského sdružení Hnutí na obranu majitelů realit Giormani v pondělí uvedl, že Kinský bude muset být zpopelněn v argentinském Buenos Aires, protože stát neumožní jeho zástupcům dostat se do hrobky. "Pan Giormani není v příbuzenském vztahu s rodinou Kinských a neprokázal se jakýmkoliv zmocněním," řekla mluvčí úřadu Jana Rennerová, podle které však úřad bude záležitost řešit, jakmile ho osloví zmocněnec rodiny nebo její právní zástupce.
ČTĚTE TAKÉ: Zemřel Kinský. Soudil se o miliardový majetek
Kinský zemřel po dlouhé a těžké nemoci 1. dubna v Argentině. Svůj pohřeb však chtěl uspořádat v České republice, pochován chtěl být v hrobce, kde leží ostatky jeho rodiny. Spor o stavbu prohrál již u prvoinstančního soudu poté, co se odmítl odvolat. Nepřijal také podle Giormaniho absurdní nabídku státu, aby objekt odkoupil.
Giormani již dříve uvedl, že se s nárokem na hrobku obrátí rodina na Ústavní soud. Ten totiž v únoru rozhodl o navrácení schwarzenberské rodinné hrobky v Domaníně u Třeboně dědičce hlubocké větvě šlechtického rodu Schwarzenbergů Alžbětě Pezoldové. Uvedl, že na takovouto stavbu se vztahuje pietní ochrana, která je součástí práva na rodinný život.
Nástupcem Kinského se stal jeho syn Karel, který bude pravděpodobně pokračovat ve snaze svého otce získat zpět nemovitosti, které rodině stát zabavil. Kníže, který zemřel ve věku 72 let, se s Českou republikou soudil například o zámky v Cholticích na Pardubicku a Šlapanicích na Kladensku nebo o pražský palác Kinských.
Právníci: Stát zabavil majetek Kinských neoprávněně
Kinský podle dostupných informací podal přinejmenším 157 žalob na majetek v údajné hodnotě 40 miliard korun. Zabývaly se jimi soudy po celé republice - například v Děčíně, Hradci Králové, Chrudimi, Kladně, Litoměřicích, Pardubicích, Praze, Rakovníku a Ústí nad Orlicí. Kinskému však přiřkly jen nepatrnou část nemovitostí, o které žádal.
Kinského rodiče přišli o majetek po druhé světové válce na základě Benešových dekretů, protože údajně kolaborovali s nacisty. Právníci však tvrdí, že nemovitosti byly zabaveny neoprávněně, protože je nevlastnil Kinského otec, ale v té době nezletilý František Oldřich, jenž nekolaboroval a měl českou národnost.
Foto: ČTK, Jan Zatorsky