<span>Stát doměřil miliardy</span> za benzin v kauze kolem Čepra

Domácí
20. 5. 2009 10:44
Kauza údajných miliardových podvodů má další pokračování.
Kauza údajných miliardových podvodů má další pokračování.

Kauza údajných miliardových podvodů má další pokračování.Kauza údajných miliardových podvodů s pohonnými hmotami kolem strategické státní firmy Čepro má podle Mladé fronty Dnes zhruba po roce další pokračování. Celníci totiž poslali firmě Tukový průmysl, s.r.o., která měla před lety na starost sklady Čepra, výměr na doplacení daní za zhruba 2,8 miliardy korun.

Daňový výměr potvrdili právníci Tukového průmyslu i Čepra. Celní úřad pouze potvrdil, že platební výměr související s daňovým únikem při obchodování s pohonnými hmotami´ existuje. "Výši ani adresáty nemůžeme komentovat," řekl mluvčí Generálního ředitelství cel Jiří Barták.

Podle listu jde o jednu z nejvyšších doměrek daní, kterou stát kdy vydal. Čepro je přesvědčeno, že platební výměr vrhá i nové světlo na miliardové pohledávky, jež po něm vymáhají firmy Venturon a MPort, a to za údajně ztracené pohonné hmoty, za které mají být daně nyní doplaceny.

"Celní platební výměr prokazuje fiktivnost pohledávky Venturonu, který žaluje Čepro o vydání pohonných hmot v hodnotě zhruba 2,7 miliardy korun," řekl Jaromír Císař z advokátní kanceláře Císař, Češka, Smutný a spol., která Čepro v kauze zastupuje. Jestliže totiž podle Císaře mají být z pohonných hmot zaplaceny daně, pak si je musel původní majitel také ze skladu odebrat. Čepro mu tedy nemá co vydávat a nic mu nedluží.

ČTĚTE TAKÉ: Šéf Čepra Borovec: Plat mám 300 tisíc měsíčně                                            

To však odmítá právník Tukového průmyslu Štěpán Mládek. Podle něj celní úřad nijak nedoložil, že pohonné hmoty, které ze skladu odešly a teď jsou z nich doměřeny daně, byly skutečně původního majitele. Tím byla firma Bena, která později svou ´pohledávku´ vůči Čepru prodala dalším společnostem, až skončila u firem Venturon a MPort.

"Myslíme si, že celní správa vyměřila dluh za zcela jiné zboží, které se zbožím Beny nemá nic společného," řekl Mládek s tím, že Tukový průmysl se již proti rozhodnutí celníků odvolal.

Podobně to vidí i právník Venturonu Michal Šimků. "My trváme na tom, že pohledávka Venturonu vůči Čepru je platná," řekl. Další posun ohledně platnosti pohledávky by podle deníku mohl přinést soud plánovaný na příští týden. Firma MPort, která drží část pohledávky za 350 milionů korun, je v konkurzu a její správkyně se chce domoci verdiktu, zda je pohledávka platná, nebo ne. O platnosti pohledávky se nyní soudí také Venturon.

ČTĚTE TAKÉ: Policie opět vyšetřuje bývalého šéfa Čepra Kadlece

Celá kauza vznikla v letech 1996 až 2000, kdy měla ve skladu Čepra pod správou Tukového průmyslu benzin a naftu právě Bena. Po roce 2002 se podle šetření policie vložil do celé věci uprchlý podnikatel Radovan Krejčíř. Firmy podle policie pod taktovkou Křejčíře pak v roce 2004 zorganizovaly díky pohledávkám útok na Čepro, jenž málem skončil exekucí a de facto i krachem firmy.

Foto: archiv

Autor: ČTK

Další čtení

V Čeladné se zřítil strop hotelu, tři lidé zraněni, nikdo nezůstal pod sutinami

Domácí
9. 5. 2025

ČR si připomněla konec 2. světové války, prezident mluvil i o válce na Ukrajině

Domácí
8. 5. 2025

V olomoucké zoo se narodilo šest kolouchů vzácného jelena siky vietnamského

Domácí
8. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ