Stát finančně podpoří výcvik asistenčních psů

Domácí
25. 12. 2016 16:42
Ministerstvo práce začne rozdělovat dotace na výcvik asistenčních psů pro postižené. Na snímku zakladatelka nadačního fondu Canisterapie (kanisterapie) Martina Holmanová.
Ministerstvo práce začne rozdělovat dotace na výcvik asistenčních psů pro postižené. Na snímku zakladatelka nadačního fondu Canisterapie (kanisterapie) Martina Holmanová.

Ministerstvo práce začne rozdělovat dotace na výcvik asistenčních psů pro postižené. Dosud se podpora vyplácela jen na přípravu vodicích psů pro nevidomé. Peníze se využijí na pořízení zvířat i jejich vycvičení. Sdělil to mluvčí ministerstva práce Petr Habáň. Podle podkladů k žádostem o dotaci by se mohlo v příštím roce vyplatit pět milionů korun. Žádost o peníze musí ale organizace, které psy cvičí, stihnout podat do konce letošního roku.

Asistenční pes může usnadnit život vozíčkářům, autistům, neslyšícím, epileptikům či diabetikům. Dokáže totiž nejen upozornit na překážky a podávat předměty, ale také komunikovat s okolím místo svého pána, předvídat záchvat nebo ohlásit textovou zprávu v mobilu. Výcvik psa vyjde zhruba na 200 až 220 tisíc korun. Dosud ho hradili sponzoři a nadace.

"Díky dotacím můžeme podpořit víc organizací, a tím i lidí, kteří pomoc psa potřebují. Dochází tak k narovnání podpory osob s jinými druhy zdravotního postižení, jako jsou například osoby s autismem, se svalovou dystrofií či lidé po úrazech," uvedla ministryně práce Michaela Marksová (ČSSD).

Pes pomáhá nejen fyzicky, ale i psychicky

Asistenční pes umí člověka svléknout, podat mu léky, narovnat hlavu či umístit ruku na řízení vozíku. Pomáhá i v domácnosti, vytáhne například prádlo z pračky. Signální pes upozorní neslyšící na pláč dítěte, zvonění mobilu, přetékající vodu ve vaně či troubící auto. Další psi dokážou předvídat záchvat třeba u diabetiků a epileptiků, včas je upozorní. Podle psích trenérů zvíře postiženým pomáhá nejen fyzicky, ale také psychicky. Díky němu totiž také snadněji komunikují a navazují kontakty s okolím.

Čtyřnohým asistentem se nejčastěji stávají retrívři, a to pro svou přizpůsobivost a přátelskou povahu. V krátké době si totiž musí zvyknout na tři pány - na původního majitele, trenéra a klienta. Najít vhodného psa nebývá podle cvičitelů kvůli "přešlechtěnosti" jednoduché. Zvíře musí být zdravé, musí mít skvělý zrak i klouby.

Asistenční psy cvičí například organizace Helppes. Jako první v Česku i v zemích někdejšího východního bloku podle svého webu splnila náročné podmínky a stala se členem mezinárodních asociací, které se zaměřují na výcvik asistenčních psů. Dosud centrum Helppes vycvičilo přes dvě stovky psů. Přípravě se věnuje například také organizace Pestrá společnost, zatím podle svých internetových stránek připravila tři desítky zvířat.

Autor: ČTK Foto: , ČTK/Houdek Martina

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ