Stát kašle na jedy pod zemí. Firmě došla trpělivost

Domácí
18. 10. 2015 15:30
Řeka Ploučnice.
Řeka Ploučnice.

Když stát v 90. letech prodával své podniky, zavázal se, že vyčistí podzemní vody a půdu zamořenou před privatizací tunami jedů. Teď od svého slibu dává ruce pryč. První firmě došla trpělivost a podala žalobu.

Ve vybetonované strouze teče voda průzračná skoro jako horská studánka. Kanál asi po padesáti metrech končí v řece Ploučnici, která se téměř dotýká plotu areálu společnosti SAP Mimoň. "Křišťálová" vyčištěná voda pochází z podzemí, kam v minulém století bezmála třicet let unikaly ze zastaralé a děravé technologie desítky tun rakovinotvorných látek. Relativní idylce však může být brzy konec, protože jedy mohou do řeky začít prosakovat půdou. V blízkosti se přitom nachází i významný zdroj pitné vody v severočeské křídě.

Podzemí kontaminoval tamní Veterinární asanační ústav - tedy kafilerie - ještě před svou privatizací, a proto se stát zavázal, že jedno z nejzamořenějších území v republice zbaví toxických látek na své náklady. Od 90. let za to zaplatil více než 350 milionů korun. Z podzemí zmizelo na 150 tun chlorovaných uhlovodíků. Jenže teď vláda na doporučení ministerstva financí řekla: Dost. Další peníze už do Mimoně posílat nechce. Pod zemí je přitom stále asi šest tun jedů a na jejich odstranění je zapotřebí ještě 50 až 60 milionů.

Do nepříjemné situace se tím dostala společnost SAP Mimoň, která areál za šest milionů zprivatizovala, dále zde provozuje kafilérku a zároveň založila kompostárnu. "Klidně se můžeme dostat do insolvence," řekl TÝDNU jednatel Radko Skůček. Jeho firma podala na ministerstvo financí žalobu, v níž se domáhá, aby stát obnovil platby za sanaci staré ekologické škody.

SAP Mimoň sice sanační firmě za odvedenou práci platí, ale vlastně funguje jen jako prostředník. Faktury putovaly přes Skůčkovu kancelář na ministerstvo financí do Prahy, odkud zase přicházely peníze. Ostatně i ve smlouvě s bývalým Fondem národního majetku, jehož funkci posléze převzalo ministerstvo financí, se píše: "Fond se zavazuje odstranit na privatizovaném majetku nabyvatele ekologické škody vzniklé před privatizací." A hned další odstavec začíná větou: "Fond se zavazuje uhradit zhotoviteli prací (sanační firmě, pozn. red.) cenu provedeného díla." 

Čtěte TÝDEN!

* Proč stát zastavil platby?

* Jak řešil podobné případy minulých letech?

* Co si SAP Mimoň slibuje od žaloby na ministerstvo financí?

* Kdo další se dostal do podobných potíží?

ODPOVĚDI NEJEN NA TYTO OTÁZKY SE DOČTETE V NEJNOVĚJŠÍM VYDÁNÍ ČASOPISU TÝDEN, KTERÉ VYCHÁZÍ V PONDĚLÍ 19. ŘÍJNA 2015. 

Autor: Pavel BarochFoto: ČTK

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ