Stát kontroluje platy žen a mužů, dvě firmy diskriminovaly

Domácí
2. 9. 2016 17:31
Od dubna probíhají ve firmách kontroly (ilustrační foto).
Od dubna probíhají ve firmách kontroly (ilustrační foto).

Stát vede tažení proti praktikám zaměstnavatelům, které dávají ženám za stejnou práci nižší mzdu než mužům. Od dubna provádí ve firmách kontroly. Inspekce práce nyní objevila dvě z nich, které se prohřešily a rozhoduje o trestu. Při zbývajících kontrolách však vyšla naprázdno a znevýhodnění žen se nepotvrdilo.

Konec diskriminace žen, zavelela počátkem tohoto roku ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová (ČSSD). Zaměstnavatelé podle ní totiž často vyplácejí mužům na stejné pozici vyšší mzdy než ženám. Státní úřad inspekce práce (SÚIP), který patří do resortu ministerstva práce, proto letos vyrazil do firem, aby provedl kontroly. Inspektoři nyní odhalili první dvě firmy, které se prohřešily.

V prvním případě se jednalo o restauraci, která platila méně servírkám než číšníkům, a to i přesto, že obě profese měly stejnou pracovní náplň. Ve druhém případě se jednalo o městskou policii, která podle inspekce práce diskriminovala ženy pracující na pozici strážnice. Dávala jim prý nižší příplatky k platu. "Příplatek byl dvěma zaměstnankyním krácený o dobu čerpání rodičovské dovolené nebo další péče o dítě," konstatuje náměstek generálního inspektora Jiří Macíček.

Název restaurace ani místo, kde městská policie působí, vzhledem k mlčenlivosti neuvedl. Jak hospodě, tak městské policii přitom hrozí pokuty až do výše jednoho milionu korun. Inspekce práce zatím o tom, zda a v jaké výši budou, teprve rozhoduje.

Výsledky kontrol jinak proběhy bez problémů a "genderová" nerovnost se u dalších firem nezjistila. A to ani v případě, kdy ženy pracovaly v "typicky mužských profesích". "Naopak i z jejich platového ohodnocení a vyjádření ze strany zaměstnavatelů vyplývá, že mohou být mnohdy za vykonávanou práci hodnoceny lépe než muži pracující na těchto srovnatelných pozicích," konstatuje Macíček. Kontrol ale podle něj zatím bylo provedeno příliš málo, pouhých sedmnáct, a nelze prý z toho vyvozovat závěry.

Podnět k zahájení kontrol dala ministerstvu práce, a tím i Státnímu úřadu inspekce práce ombudsmanka Anna Šabatová. "Rozdíl mezi odměňováním žen a mužů, takzvaný gender pay gap, činí podle ní v České republice v současnosti 22 procent," odůvodnila svůj návrh Šabatová. Ženy se prý sice mohou bránit, ale většinou na vymáhání svých práv rezignují. Diskriminace se u soudu těžko dokazuje. Navíc se lidé do střetu se zaměstnavateli bojí jít. Od roku 2009, kdy je v účinnosti antidiskriminační zákon, rozhodovaly soudy o rozdílném odměňování z důvodu pohlaví pouze ve dvou případech a v obou vyhráli zaměstnavatelé.

Další čtení

Františkovy Lázně – jedno z oblíbených lázeňských měst, kam každoročně míří tisíce pojištěnců za léčbou. Nesprávné pochopení termínů však může pobyt zkomplikovat.

Omyl, který stojí léčbu: Návrh na lázně neznamená nástup.

Domácí
23. 4. 2025
ilustrační foto

Průzkum: Každý třetí Čech se potýká s pylovou alergií, často na stromy a trávy

Domácí
23. 4. 2025

Lesnické organizace označily novelu lesního zákona za přijatelný kompromis

Domácí
23. 4. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ