Ministr školství Ondřej Liška (SZ) připraví do konce roku návrh nařízení vlády, kterým chce kabinet odškodnit lidi vyhozené z vysokoškolských studií během komunistického režimu. Ve středu se na tom shodla vláda. O výši odškodnění a době, na kterou by se nařízení mělo vztahovat, budou ministři teprve diskutovat. Zatím se pouze dohodli, že kvůli odškodnění nevznikne nový zákon.
Liška novinářům řekl, že jde o symbolické gesto. Odškodnění je podle něj v souladu s lidskými principy. Vedle jeho úřadu bude návrh připravovat také ministerstvo práce a sociálních věcí.
Podle návrhu šéfa legislativní rady vlády Cyrila Svobody (KDU-ČSL), který měla ve středu vláda na stole, by nárok měli pouze ti, kterým nebylo umožněno studovat mezi lety 1948 až 1953 nebo 1956. Ve hře je však i názor, podle něhož by měli být odškodněni i ti, kteří se na školu nedostali až do roku 1989.
V případě, že by se odškodnění týkalo pouze studentů ze začátku 50. let, by náhrady dostaly desítky, možná stovky seniorů. Vyrovnání by mělo být jednorázové, o částce se bude vláda teprve radit. Za ostudnou by Svoboda považoval sumu kolem 10 tisíc korun, ale nepůjde o odškodnění ve výši třeba půl milionu korun, uvedl již dříve.
ČTĚTE TAKÉ: Komunistická perzekuce studentů vládu nezajímá
Návrhem vláda reaguje na žádost Pražského akademického klubu 48, který sdružuje bývalé vysokoškoláky vyloučené ze studia z politických, rasových či náboženských důvodů.
Prakticky na všech československých vysokých školách po únorovém uchopení moci komunisty následovaly prověrky studentů a učitelů před takzvaným Akčním výborem Národní fronty a vylučování ze škol. Do roku 1949 muselo školy opustit přes 10 tisíc studentů a akademiků. Jen malá část z nich se dočkala rehabilitace v období pražského jara 1968, ostatní museli čekat další dvě desítky let.
Foto: ČTK