Stát plýtvá penězi, kašle na pravidla i kontrolu, vyčetl NKÚ

Domácí
4. 3. 2013 14:35
NKÚ loni opět zjistil případy plýtvání s majetkem a penězi státu.
NKÚ loni opět zjistil případy plýtvání s majetkem a penězi státu.

Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ) loni opět zjistil pochybení při nakládání s penězi a majetkem státu. Státní instituce, jejichž hospodaření úřad kontroluje, nedodržují stanovená pravidla a jejich kontrolní systémy jsou neúčinné. Stát uzavírá smlouvy, které jsou pro něj nevýhodné, zadavatelé účelově dělí zakázky na menší a instituce plýtvají penězi při využívání externích poradenských, právních a konzultačních služeb.

"Za klíčový problém považuje NKÚ skutečnost, že kontrolované osoby nedodržují stanovená pravidla a jejich kontrolní systémy jsou neúčinné," píše se výroční zprávě za loňský rok.

Anketa:

NKÚ upozorňuje na pochybení při nakládání s penězi a majetkem státu, instituce prý nedodržují stanovená pravidla a jejich kontrolní systémy jsou neúčinné. Stát uzavírá nevýhodné smlouvy a plýtvá na externích službách. Souhlasíte?

Stát podle NKÚ nedostatečně spravuje některé pohledávky, nedostatečně vybírá, spravuje a vymáhá daně. Také nehospodárně utrácí peníze při velkých investičních akcích. "Za velký problém považuje NKÚ také nedodržování zásad dotačních programů a neúčelnost při poskytování dotací," uvádí výroční zpráva. Zvýšený výskyt nedostatků našli kontroloři ve fungování kontroly a dohledu v programech spolufinancovaných z evropských fondů.

Veřejné zakázky podle kontrolorů někdy státní instituce zadávají formou jednacího řízení bez uveřejnění, a to podle NKÚ vede k nehospodárnosti. "Oblast veřejných zakázek přitom patří k těm nejrizikovějším z hlediska možného korupčního jednání," upozorňují kontroloři.

Příčinou nehospodárného použití peněz na veřejné zakázky je podle nich nedodržování postupů a zásad při zadávacím řízení, potlačování ekonomických kritérií a účelové využívání výjimek ze zákona.

Vedení úřadu loni schválilo čtyřicet kontrolních závěrů, což je proti předchozímu roku nárůst o čtvrtinu. Pro letošní rok má naplánováno 39 kontrol. Také musí vyřešit otázku svého sídla, protože sídlí v pronajaté budově v pražských Holešovicích, kde mu skončí nájem. Úřad by měl dostat i nového prezidenta, protože od loňského roku, kdy skončil ve funkci František Dohnal, stojí v jeho čele viceprezident úřadu Miloslav Kala. Poslanci by měli nového kandidáta na prezidenta úřadu volit na své březnové schůzi.

Autor: ČTK Foto: ČTK

Další čtení

Zajištěny stovky počítačů, falešné investice řídili jako firmu

Domácí
13. 5. 2025
Sněhová Mapa republiky

Sněhová Mapa republiky se pořád drží. Morava už ale odtála

Domácí
13. 5. 2025

Pozor, klíšťata útočí: Tento týden rekordně nebezpečná sezóna

Domácí
13. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ