Vltavu mezi Hněvkovicemi a Týnem nad Vltavou čekají velké změny. Ředitelství vodních cest (ŘVC) totiž vypsalo tendr, který počítá s jejími rozsáhlými úpravami. Zaplatit za to chce 395,65 milionu korun. Ekologové považují stavbu za nesmyslnou.
"Cílem je prodloužení vodní cesty z Týna nad Vltavou - kde končí vodní cesta z nádrže Orlík - do Českých Budějovic," sdělil on-line deníku TÝDEN.CZ mluvčí organizace Jan Bukovský. "V minulých letech byla postavena a uvedena do provozu vodní cesta mezi Českými Budějovicemi a přehradou Hněvkovice, včetně plavební komory v této přehradní hrázi. Souvislé 93 km dlouhé vodní cestě tak chybí poslední nesplavné čtyři kilometry včetně překonání jezu ve Hněvkovicích," konstatoval.
Stavba mimo jiné zahrnuje modernizaci jezu v Hněvkovicích, dostavbu zdejší plavební komory, ale i prohloubení koryta ve Hněvkovicích či ve zdrži jezu v Kořensku. "Plavební provoz nijak omezen nebude, protože stavba poběží na nesplavném úseku řeky a nijak nebude potřebné během plavební sezony ani snižovat hladinu v prostoru Týna nad Vltavou, kde lodě jezdí," dodal Bukovský.
S plány Ředitelství vodních cest ovšem nejsou příliš srozuměni ekologové, podle kterých je stavba z velké části nesmyslná. "Jde o pokračování jakéhosi vodního tunelu, jehož část již odmítla financovat Evropská unie, takže to považujeme za mrhání finančními prostředky," řekl on-line deníku TÝDEN.CZ Vratislav Vozník z hnutí Arnika, podle něhož podobné stavby mohou negativně ovlivnit přírodu. "To ovlivnění dochází vždy, když dojde k takzvané kanalizaci řeky, například k napřímení koryta nebo k vodním úpravám, kdy jsou poškozeny přirozené břehy řeky. Může to mít dopad na ohrožené druhy živočichů a rostlin," dodal Vratislav Vozník.