Ministerstvo vnitra chce výrazně omezit počet stavebních úřadů. Lidem z menších obcí, kteří si potřebují vyřídit například stavební povolení, tak hrozí, že kvůli potřebným razítkům budou muset dojíždět místo deseti kilometrů i několikanásobně větší vzdálenost. Navíc se úředníci nebudou orientovat v problematice celého regionu, varuje Svaz měst a obcí.
V současnosti je v Česku 661 stavebních úřadů. Podle plánů ministerstva by v budoucnu měly být pouze v obcích s rozšířenou působností, kterých je 205. Počet úřadů by tak klesl o více než dvě třetiny.
"Obce s rozšířenou působností představují přirozená mikroregionální centra, ve kterých je již dnes soustředěna většina přenesené působnosti vykonávané obcemi," odůvodnil návrh Břetislav Oliva z tiskového oddělení ministerstva vnitra. Z pohledu dostupnosti by proto soustředění přenesené působnosti na obcích s rozšířenou působností nemělo podle něj lidem způsobit problémy.
Navíc se prý kritérium dostupnosti dané vzdáleností úřadu od občana stále více relativizuje s větším využíváním elektronické komunikace a s možností vyřizovat záležitosti na pracovištích Czech Point, které má v současnosti zřízeno více než 5700 obcí. "Není tedy vždy nutné dojíždět na pracoviště, kde se provádí vlastní rozhodování," dodal Oliva.
Budou problémy, tvrdí obce
S tím ovšem nesouhlasí zástupci měst a obcí. "Místo aby lidé jeli maximálně deset kilometrů, tak pojedou třeba padesát," protestuje výkonný ředitel Svazu měst a obcí Jaromír Jech. Podstatná část lidí navíc podle něj není natolik zběhlá v elektronické komunikaci s úřady.
Navíc se prý může stát, že se úředníci nebudou orientovat v celém regionu, který pod ně bude spadat. "U těch stavebních záležitostí je potřeba vycházet z konkrétních podmínek v dané obci," řekl Jech. Obce podle něj nejsou automaticky proti rušení úřadů, které za rok uskuteční jenom malý počet řízení. Ale to musí vycházet z analýz, nikoliv plošně, míní Svaz města a obcí.
Navrhovaná redukce je součástí materiálu Koncepce dokončení reformy veřejné správy, kterou ministerstvo předložilo v červnu do vlády, jež se však tímto materiálem dosud nezabývala. Návrh kromě toho obsahuje i snižování počtu matrik. Podle ministerstva by se tím dosáhlo úspory 160,55 milionu korun.