<span>Stát zaplatí Hučínovi</span> kvůli jeho případu 200 tisíc korun

Domácí
12. 10. 2009 17:37
Bývalý důstojník BIS Vladimír Hučín.
Bývalý důstojník BIS Vladimír Hučín.

Bývalý důstojník BIS Vladimír Hučín.Ministerstvo spravedlnosti zaplatí bývalému důstojníkovi Bezpečnostní informační služby (BIS) Vladimíru Hučínovi kvůli jeho několikaletému trestnímu stíhání odškodnění 200 tisíc korun za nemajetkovou újmu. Způsobil mu ji zhruba roční pobyt ve vazbě. Únorové rozhodnutí Obvodního soudu pro Prahu 2 potvrdil odvolací pražský městský soud.

Na rozdíl od prvoinstančního soudu mu přiznal i náhradu nákladů řízení, Hučín od státu dostane celkem přes 100 tisíc korun. Rozsudek je pravomocný. Hučín byl před lety obviněn a obžalován z několika trestných činů. Byl podezřelý z toho, že v 90. letech, kdy pracoval v BIS, podněcoval levicový extremismus, aby mohl na jeho hrozbu upozornit. Soudy jej osvobodily.

Hučín se svou žalobou uspěl jen částečně. Po státu požadoval dva miliony korun jako náhradu za nemajetkovou újmu způsobenou několikaletým trestním stíháním a 221 962 korun s úroky jako náhradu ušlého zisku za roční pobyt ve vazbě. "My se v zásadě ztotožňujeme se závěry soudu prvého stupně," uvedla dnes předsedkyně odvolacího senátu Ludmila Petráková s tím, že Hučínovo odvolání bylo podle soudu nedůvodné.

ČTĚTE TAKÉ: Hučín by se mohl stát členem skupiny pro boj s extremismem
                       Vondruška v žaláři Hučína prý nebil. Policie nemá důkaz

"Přisvědčujeme mu (Hučínovi) toliko v otázce nákladů řízení, kde máme za to, že žalobci náhrada nákladů řízení náleží," řekla soudkyně. Obvodní soud Hučínovi koncem letošního února přiznal desetinu z požadovaných dvou milionů korun, které chtěl někdejší disident z několika důvodů. Podle soudu byl však oprávněný pouze důvod týkající se vazby.
Hučín se dvoumilionového odškodnění za nemajetkovou újmu domáhal i kvůli tomu, že byl prý asi tři měsíce internován na psychiatrii, což již dříve označil za "pokus udělat z něho blázna".

V žalobě také tvrdil, že jej poškodili i policisté, žalobci a politici tím, jak se k případu vyjadřovali pro média. Prý jej bez důkazů označovali za teroristu. Bývalý důstojník BIS namítal i nepřiměřenou délku trestního řízení, které trvalo téměř sedm let. Proces byl navíc podle něho bezdůvodně neveřejný. Soudce Pavel Riedlbauch v únoru uvedl, že chybí zákony, podle kterých by byl v takových případech stát odpovědný za případnou újmu. Zároveň tehdy ale dodal, že soud k dalším výhradám, které Hučín uvedl v žalobě, přihlédl při určování výše odškodnění.

Demonstranti požadovali veřejný proces.Například zkoumání Hučína psychiatry podle Riedlbaucha souviselo s vazbou, a soud to tak zohlednil při určení výše finanční satisfakce. Způsob vyjadřování policie a státního zastupitelství pro média byl sice podle soudce "zcela nevhodný" a zvýšil nemajetkovou újmu, ale nebyl nezákonný a nešlo prý ani o nesprávný úřední postup. Délka trestního řízení byla podle soudce "ještě přiměřenou dobou". Řízení nebylo jednoduché, bylo provedeno velké množství důkazů, k případu vypovídalo mnoho svědků, uvedl v únoru Riedlbauch. Soudy navíc podle něho nepochybily, když z hlavního líčení vyloučily veřejnost.

Hučín se v žalobě domáhal i 221 962 korun s úroky jako náhrady ušlého zisku za údajně nezákonný roční pobyt ve vazbě. Obvodní soud dal ale za pravdu právní zástupkyni ministerstva, která namítala, že Hučín byl z BIS propuštěn ještě před uvalením vazby, a pobytem za mřížemi mu tak materiální škoda v podobě ušlé mzdy nevznikla.

Foto: archiv, Jan Schejbal

Autor: ČTK

Další čtení

Matky, mámy a maminky dnes mají svátek, v Česku se slaví víc než sto let

Domácí
11. 5. 2025

Praha 4 chce jiné než dosud používané názvy budoucích stanic metra D

Domácí
11. 5. 2025
Připomínka poslední bitvy druhé světové války v Evropě u Slivice spojená s ukázkou bojů, 10. května 2025, Památník Slivice, Příbramsko.

Bitva u Slivice připomněla konec války, zhlédly ji tisíce lidí

Domácí
10. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ