Kauza Diag Human
Šťáva nechal ve Švýcarsku zmrazit peníze z MUS
07.02.2013 13:30 Aktualizováno 07.02. 18:21
Civilní soud v Ženevě na popud zakladatele švýcarské společnosti Diag Human Josefa Šťávy předběžně zablokoval část peněz, jež pocházely z podezřelé privatizace Mostecké uhelné společnosti (MUS) a které už dříve zajistily švýcarské úřady.
Švýcarské orgány zabavily kvůli kauze MUS 661 milionů franků (zhruba 13,5 miliardy korun). Bývalý vlastník firmy, která vede s ČR spor o několikamiliardové odškodnění za překažený obchod s krevní plazmou, z toho nechal zmrazit 163,6 milionu franků (necelých 3,4 miliardy korun).
Na Šťávův návrh zablokovaná částka odpovídá podle serveru Českapozice.cz škodě, která v případu Mostecké uhelné vznikla Česku. Je uložena na 81 kontech v pěti bankách, mimo jiné v UBS a Credit Suisse. Server uvedl, že zakladatel Diag Human chtěl původně nechat zmrazit veškeré peníze, která Švýcaři zabavili. Soud mu ale nevyhověl.
Ženevský soud o zablokování kont rozhodl už před rokem, ale podle švýcarského deníku Neue Zürcher Zeitung (NZZ) bylo rozhodnutí oznámeno až nyní. Českou vládu prý o záležitosti informoval osobně švýcarský velvyslanec v Praze.
"Tato záležitost je asi rok stará a česká strana už provedla všechny nezbytné kroky, takže nehrozí žádné nebezpečí z prodlení," řekl Karel Šrol z tiskového odboru ministerstva zahraničních věcí. Podle něj se problémem zabývá hlavně ministerstvo zdravotnictví, některé dílčí věci však řeší v součinnosti s právním odborem ministerstva zahraničí.
Mezitím si Česká republika podle švýcarského listu najala ženevského právníka a zablokování peněz napadla. Loni v listopadu se u ženevského civilního soudu konalo jednání a obě strany nyní čekají na rozsudek. Mluvčí ženevského soudu Sophie Bernardová potvrdila, že tento proces v kauze Diag Human versus Česká republika stále běží.
V kauze MUS je ve Švýcarsku obžalováno sedm lidí, bývalých manažerů MUS a Appian Group. Jde o šestici Čechů a jednoho Belgičana. Případ se týká zpronevěry, praní špinavých peněz, podvodu i uplácení politiků. Proces v tomto případě bude ještě letos projednávat spolkový trestní soud ve švýcarské Bellinzoně, podle Českápozice.cz ve dvou etapách - od 13. do 24. května a od 10. června do 12. července.
Podle NZZ Šťáva, který žije ve švýcarském Schaffhausenu, sází na to, že soud v Bellinzoně manažery MUS odsoudí a část jejich "kořisti" přiřkne českému státu. V tom případě se Šťávovi právníci pokusí peníze po české vládě vymoci dříve, než opustí Švýcarsko.
Oba nyní propojené případy, MUS a Diag Human, podle NZZ švýcarské justici v příštích letech asi přidělají mnoho práce. "A také potenciál pro diplomatické spory mezi Bernem a Prahou se zdá být značný," uzavírá list.
Švýcarská prokuratura vyzvala v polovině roku 2010 českou vládu, aby se k procesu s manažery MUS připojila jako žalující strana, a získala tak možnost peníze požadovat zpět. Česko se ale přihlásilo s velkým zpožděním až po zákonných lhůtách. Trestní soud pak pozdější snahy České republiky připojit se k řízení odmítl.
Diag Human požaduje po Česku mnohamiliardové odškodnění. Rozhodci mu v roce 2008 přiznali náhradu škody přes osm miliard korun, značně vysoké jsou již také úroky. Strany se však doposud přou o to, zda bylo toto rozhodnutí pravomocné. Podle ministerstva zdravotnictví i Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových arbitráž stále pokračuje, podle Diag Human je skončená.
Firma začala vymáhat peníze České republiky u zahraničních soudů, například v Rakousku a Francii, ale nakonec neuspěla. Taktika společnosti přesto dokázala způsobit ČR značné problémy. Vídeňský soud třeba na čas zabavil tři česká umělecká díla vystavená ve Vídni.
Česká Národní galerie pak spěšně stáhla několik svých zápůjček z německých a francouzských muzeí. Další zabavování českého majetku podle Šťávy hrozí v Lucembursku, Francii, Británii a ve Spojených státech.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.