Vedení odborů označilo zítřejší stávku za největší protest od roku 1989. Akce by se mělo přímo zúčastnit sto tisíc lidí, na samotné demonstrace ve všech krajských městech má podle odborářů dorazit až 40 tisíc lidí. První celodenní stávka, které se účastní státní zaměstnanci, se tak neomezí pouze na Prahu, ale dotkne se všech regionů.
Ve středu na mnohých úřadech, v knihovnách či školách zůstanou zavřené dveře, přestože bude pracovní den. Počínaje ránem vypukne v Česku celodenní stávka státních zaměstnanců, kteří nesouhlasí s plánovaným snižováním mezd. "Obyčejně jsme zvyklí na jednotlivé protesty lékařů, zemědělců, pedagogů, ale tentokrát se jedná o masovou akci, do které se zapojí všichni," řekl šéf odborových svazů Jaroslav Zavadil.
Každý vynechá jednu směnu
Z tohoto důvodu demonstrace není unifikována a nedá se přesně určit její začátek a konec. "Lidé nebudou pracovat jednu svoji směnu, takže stávka vypukne podle toho, kdy jim začíná pracovní den," vysvětlil Zavadil, podle kterého se tímto způsobem do protestu zapojí sto tisíc lidí. Mělo by jít zejména o nepedagogický personál, sociální pracovníky, státní zaměstnance v kulturní sféře či civilní armádní personál. Dalších sto tisíc lidí bude kolegy podporovat, přestože se sami neúčastní. Jedná se zejména o policejní, hasičské či armádní sbory, které ze zákona stávkovat nesmí.
Na samotné shromáždění, kde se bude podepisovat výzva určená českým politikům, dorazí podle předběžných odhadů 40 tisíc lidí. "Chtěli jsme, aby se zapojila celá republika, proto jsme neudělali jedno setkání v Praze, ale demonstrace se budou odehrávat v každém krajském městě," doplnil místopředseda odborů Václav Pícl. Podle něho tak nejde odhadnout, kolik lidí se sejde na jednotlivých místech. Silná podpora se kromě Prahy očekává i na severní a jižní Moravě.
Hrozba generální stávky
Proč se stávkuje:
Stávku 8. prosince svolala Českomoravská konfederace odborových svazů jako reakci na chystané snižování platů státních zaměstnanců. Odborům se nelíbí desetiprocetntní pokles mezd, změna v pásmovém odměňování, ale také zavedení smluvních platů, které budou podle odborářů jen pro "vybrané" jedince a nespravedlivé vůči ostatním.
Odbory doufají, že se jím touto akcí podaří přimět vládu k dialogu ohledně plánovaných reforem. Podle premiéra Petra Nečase se však na vládních plánech nic nezmění, stávka je podle něho nezodpovědná. Za jeho slova se postavil i ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek, který zakázal účast na stávce zaměstnancům České správy sociálního zabezpečení a úřadů práce. Podobné informace prý mají pozemkové úřady.
Podle odborů tím dochází k porušení Ústavy a Listiny základních lidských práv a svobod. "Je to diskriminace zaměstnanců. V době, kdy hrozí propouštění se nikdo nechce objevit na černém listu za to, že nepracoval," řekl Jan Rovenský. Pokud však bude podle odborů vláda k jejim prosbám hluchá, nevylučují další protestní akce. Jaroslav Zavadil naznačil, že příštím krokem by mohla být i generální stávka. "Záleží však na politicích a na tom, jak se příští rok postaví k zákoníku práce a k důchodové reformě," poznamenal Zavadil.