Stávka bude, rozhodli odboráři. Svolali ji na 8. prosince

Domácí
8. 11. 2010 12:12
Ozbrojené složky budou stávkovat 15. prosince.
Ozbrojené složky budou stávkovat 15. prosince.

Stávka na protest proti vládním úsporným opatřením bude v Česku 8. prosince a bude celodenní, oznámilo vedení Českomoravské konfederace odborových svazů. K zaměstnancům státní a veřejné sféry se připojí i další odborové svazy.

Ozbrojené složky, které nemohou stávkovat, naplánovaly vlastní protest na 15. prosince,doplnil předseda konfederace Jaroslav Zavadil. S vládou chtějí odboráři ještě jednat, a požádají proto o mimořádnou schůzku tripartity.

"Forma je jasná: celý den by se mělo stávkovat a hotovo," prohlásil Zavadil. Dodal, že podrobnosti o stávce probere ještě zasedání ČMKOS. Kolik lidí se do protestu zapojí, zatím odboráři nevědí. Zavadil připomněl, že v dotčené sféře pracuje na 600 tisíc lidí.

Zaměstnance ve státní správě podpoří ve stávce i odboráři z podnikatelského sektoru, uvedl Josef Středula z odborového svazu Kovo. Nevyloučil přitom ani další protesty v budoucnosti. Současné jednání vlády popsal jako "bezohledný diktát".

Podle něj by mimořádné jednání tripartity mělo diskutovat například o situaci ve zdravotnictví. "Pokud s námi nikdo nebude ochotný jednat, přistoupíme k takovým akcím, které budou efektivní. Může to být i generální stávka, proč ne? Nic nevyloučím," uvedl.

Hlavním důvodem stávky je záměr vlády snížit objem mzdových prostředků ve státní a veřejné správě o deset procent a především způsob, jakým chce kabinet Petra Nečase (ODS) platy snižovat. Mohlo by jít o jeden z největších protestů od roku 1989. Ještě minulý týden hovořili odboráři jen o dvouhodinové stávce.

"Budeme stávkovat nejen za naše platy, ale za všechny občany této republiky," řekla novinářům předsedkyně Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče Dagmar Žitníková. Upozornila, že ke konci roku hrozí odchody z nemocnic nejen lékaři, ale i sestry a nezdravotnický personál, včetně odborníků na výpočetní techniku. Protesty v nemocnicích podle ní mohou mít například formu mítinků, na nichž by zdravotníci vysvětlovali svůj nesouhlas s vládní politikou. Akutní péče bude zachována, zdůraznila.

Jaroslav Zavadil.Policisté a hasiči mají ze zákona zakázáno stávkovat. Podle Milana Štěpánka z Nezávislého odborového svazu Policie ČR v době stávky nicméně ozbrojené složky budou odboráře podporovat.

Pavel Bednář z Odborového svazu zaměstnanců ve státní správě novinářům řekl, že jasný mandát ke stávce dala veřejnost odborářům na nedávné demonstraci, kde se sešlo 40 tisíc lidí. Odboráři tehdy volali po dialogu s vládou, podle jejich šéfů však dosud nenastal.

"Jednání vlády byla formální, není pravda, že jsme nepřišli s konstruktivními návrhy," uvedl Bednář.

Mezi největší protestní akce a stávky v Česku patřila zatím výstražná patnáctiminutová stávka, která se uskutečnila 21. prosince 1994. Podle ČMKOS tehdy přerušilo práci na půl milionu odborářů a k akcím na podporu jejich požadavků se připojilo téměř 1,7 milionu lidí.

Letos se velká protestní akce organizovaná odbory uskutečnila 21. září, kdy proti snižování platů ve státní a veřejné správě a rozpočtovým škrtům vlády demonstrovalo v Praze na Palachově náměstí na 40 tisíc odborářů. Mezi nimi byli policisté, vojáci, hasiči, celníci, zástupci vězeňské služby, daňové správy či justiční pracovníci, zástupci školských odborů, zdravotníci a úředníci.

V Česku se víc demonstruje, než stávkuje

Velké protestní akce a stávky odborářů od roku 1994:
22. března 1994 - Na 40 tisíc odborářů ČMKOS protestovalo na Staroměstském náměstí v Praze proti způsobu projednávání novely zákoníku práce, návrhu zákona o státní službě a o základním důchodovém pojištění v Poslanecké sněmovně.
21. prosince 1994 - Výstražná patnáctiminutová stávka v podnicích na celém území ČR se uskutečnila na protest proti vládnímu návrhu zákona o důchodovém pojištění. Podle ČMKOS se zúčastnilo 4600 odborových organizací, práci přerušilo na půl milionu odborářů. Akcí na podporu požadavků ČMKOS se zúčastnilo 1680 tisíc lidí.
25. března 1995 - Demonstrace odborářů na Staroměstském náměstí v Praze požadovala změnu nových sociálních zákonů. Zúčastnilo se až 90 tisíc lidí.
8. listopadu 1997 - Proti hospodářské a sociální politice vlády protestovali odboráři na Staroměstském náměstí. Podle ČMKOS se zúčastnilo na 120 tisíc lidí, podle policie asi 60 tisíc.
23. června 2003 - Odboráři ČMKOS před úřadem vlády v Praze protestovali proti reformě veřejných financí, kterou ten den vláda schválila. Na hodinovém protestu se podle policie sešlo asi 2200 lidí, organizátoři hovořili až o 6000 demonstrantech.
13. září 2003 - Na demonstraci proti reformě veřejných financí, kterou pořádaly centrály ČMKOS a Asociace samostatných odborů (ASO), pochodovalo Prahou podle odhadu pořadatelů více než 20 tisíc účastníků.
26. listopadu 2005 - Kolem 25 000 odborářů v Praze podpořilo vládní návrh zákoníku práce a dožadovalo se sociálních jistot pro zaměstnance. Akci připravily ČMKOS a ASO.
23. června 2007 - Pod heslem "Zastavme škrtformu" se v Praze na Václavském náměstí do demonstrace proti vládní reformě veřejných financí zapojilo zhruba 35 tisíc odborářů z celé ČR. Odhad policie byl o pět tisíc účastníků nižší.
21. května 2008 - ČMKOS v rámci měsíce nepokojů zahájila před úřadem vlády protesty proti vládním reformám veřejných financí, zdravotnické a penzijní reformě. Uskutečnily se čtyři, největší byl poslední protest 9. června s účastí několika tisícovek zejména školských odborářů.
Odboráři během stávky 24. června 2008.24. června 2008 - Hodinové výstražné stávky proti vládním reformám se na území Česka zúčastnilo celkem 985 tisíc lidí, z toho 306 tisíc zaměstnanců na hodinu přerušilo práci. Součástí byl protest zdravotníků proti reformám ministra zdravotnictví Tomáše Julínka (ODS). V mnoha městech se zastavila doprava. Strojvedoucí na hodinu a půl zastavili většinu dálkových i regionálních vlaků.
16. května 2009 - Demonstrace ČMKOS proti dopadům krize na zaměstnance se na Hradčanském náměstí v Praze podle odborů zúčastnilo až 30 000 lidí, mezi nimi odboráři z 11 evropských zemí. K akci se připojili i členové školských odborů, kteří dopoledne před budovou ministerstva školství protestovali proti nízkým platům učitelů i nepedagogických pracovníků.
21. září 2010 - Proti snižování platů ve státní a veřejné správě a rozpočtovým škrtům vlády demonstrovalo v Praze na Palachově náměstí na 40 tisíc odborářů (policisté, vojáci, hasiči, celníci, zástupci vězeňské služby, daňové správy či justiční pracovníci, zástupci školských odborů, zdravotníci a úředníci).

Autor: ČTK Foto: ČTK , Lucie Pařízková

Další čtení

Jan Lipavský vede českou diplomacii od prosince 2021

Domácí
2. 7. 2025

Zlínský kraj zajistí posílení dopravy na Dny lidí dobré vůle ve Velehradě

Domácí
2. 7. 2025

Nymburskou nemocnici ochromil kyberútok, funguje v nouzovém režimu

Domácí
1. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ