Stávka zdravotníků kvůli přesčasům nebude. Ministr Tomáš Julínek se dohodl se šéfem zdravotnických odborů Jiřím Schlangrem a z protestu plánovaného na 5. března nakonec sešlo.
Ministr zdravotnickým a lékařským odborům slíbil, že jejich návrh na řešení pracovní doby zapracuje do svého senátního návrhu novely zákoníku práce.
"Potvrzuji, že tím pádem automaticky výstražná stávka padá," řekl po jednání s ministrem novinářům Schlanger. Zdravotnické odbory podle něj odvolávají i stávkovou pohotovost, protože důvody k ní pominuly. Rozhodnutí by měla v příštím týdnu oficiálně potvrdit výkonná rada odborového svazu zdravotnictví a sociální péče. Ve stávkové pohotovosti dál zůstává Lékařský odborový klub. Jeho předseda Martin Engel sdělil, že doktoři jsou ve stávkové pohotovosti už rok a mají i jiné požadavky. Kvůli přesčasům ale stávkovat nebudou.
Ministr ustoupil odborům
Odboráři vyhlásili stávku kvůli ministrovu záměru k vyřešení přesčasů. Julínek jim ve čtvrtek navrhl, že pokud ji do 24 hodin odvolají, nahradí svůj návrh jejich představou. "Moje podmínka byla splněna. Tudíž teď musím splnit svoje slovo já," řekl Julínek. Pozměňovací návrh, na kterém se shodli odboráři se zaměstnavateli, chce v Senátu předložit 7. února. Věří, že v parlamentu projde bez problémů a úpravu podobnou jeho původnímu záměru nebude nikdo ze zákonodárců znovu navrhovat.
Limit přesčasů stanovil loni nový zákoník práce. Pohotovosti na pracovišti se mají platit jako pracovní doba. Lékaři stanovený počet hodin vyčerpali mnohde už v prvních měsících roku, pracovali ale dál. Zdravotnická zařízení na přijetí dalšího personálu neměla peníze. Julínek navrhoval, aby se pracovní týden zdravotníků prodloužil ze 40 na 48 hodin. K tomu by pak bylo až osm hodin přesčasů týdně. Zdravotníci nápad označili za "zavedení pracovních sobot". Odbory držely stávkovou pohotovost. Lékaři loni demonstrovali.
Odboráři a zaměstnavatelé mají společný návrh změny zákoníku práce. Stejně jako Julínek počítají celkem s 56 odpracovanými hodinami týdně. Liší se ale v jejich rozložení a v penězích. Julínek chtěl smluvní mzdy. Zaměstnanec by si mohl domluvit výši odměny, nemocnice by prý ocenily kvalitní pracovníky. Odbory se bály toho, že když nebudou pevné tabulky, platy klesnou. Nemocnice kvůli nedostatku peněz budou šetřit právě na nich.
Ilustrační foto: Robert Zlatohlávek