Někdejší ministryně pro lidská práva Džamila Stehlíková vidí jako hlavní problém nedávných projevů nenávisti vůči lidem jiné rasy, odlišné pleti či jiného náboženství v samotných politicích. Ti podle ní vytváří negativní, nenávistnou atmosféru.
Stehlíková se vyjádřila k aktuálnímu problému, který hýbe českou společností. Nedávno základní škola v Teplicích čelila řadě urážek za zveřejněnou fotografii třídy, kde většinu tvořili děti z první třídy arabského či romského původu. Nepříjemný incident se stal také jednomu Afričanovi v pražské tramvaji, kterého napadli fotbaloví fanoušci.
Incidenty se odehrály v době, kdy OSN poslala doporučení na základě svého přezkumu o stavu lidských práv v naší zemi. OSN tvrdí, abychom zlepšili integraci Romů a bojovali s rasismem a islamofobií.
"Ta doporučení jsou na místě," souhlasí Stehlíková. "Atmosféra ve společnosti se zhoršuje. Bojí se nejen lidé s odlišnou barvou pleti a náboženstvím, ale i jejich okolí. Je to výsledek aktivit našich politiků, kteří vědomě rozdmýchávají nenávist," uvádí v rozhovoru pro iRozhlas svůj pohled na věc.
Na druhou stranu jsou v Česku stále i politici, kteří incidenty odsoudili. Podle vedoucí české delegace v Radě OSN pro lidská práva Martiny Štěpánkové se ale neozývají dostatečně výrazně. "Útok v tramvaji odsoudil například premiér Bohuslav Sobotka nebo ministr spravedlnosti Robert Pelikán. Mělo by to ale zaznívat hlasitěji a z širšího spektra. Občanská společnost by je měla tlačit k tomu, aby byli aktivnější," nabádá.
Podle Stehlíkové je ale kromě politiků na vině i sama společnost, která je pasivní a nebrání se. "Nejhorší je pasivita lidí. Ten incident v pražské tramvaji proběhl tak, že ostatní cestující nezasáhli. Existuje tu mlčící většina, a pokud nebudeme bránit demokracii, spadneme zpět do područí Putinova Ruska, které podporuje extremistická hnutí a strany v celé Evropě," varuje.