Pokud by se nyní konaly předčasné volby, opakovala by se patová situace jako loni, ukázal průzkum společnosti STEM. Pravice i levice by podle modelu volebních zisků získaly shodně po 100 křeslech. V žebříčku volebních preferencí vede vládní ODS před opoziční ČSSD pouze o jedno procento a jejich postavení je téměř vyrovnané.
Zatímco ODS by volilo 28,6 procenta lidí, ČSSD 27,6 procenta dotazovaných. Podle modelu volebních zisků by však získaly stejný počet míst ve sněmovně - po 71. Oproti minulému měsíci by ČSSD získala o sedm mandátů víc, naopak ODS by jich pět ztratila.
Koaliční lidovci by nyní podle modelu získali 11 křesel, zelení 18. Komunisté posilují, dostali by 29 mandátů, což je o čtyři víc než v předchozím měsíci. Možná odchylka v odhadu počtu křesel se pohybuje kolem dvou mandátů.
Odhad zisku mandátů u stran se opírá o dosažené výsledky v minulých volbách. Všímá si také postoje stoupenců stran, zanedbává nerozhodnuté voliče a odhaduje vlivy takzvané d'Hondtovy metody přepočítávání hlasů, uvádí STEM.
Průzkum potvrzuje tendenci volebních preferencí u ODS a ČSSD, která se v pondělí ukázala i podle agentury Median. "Květnové preference potvrzují trend minulých měsíců: ODS ztrácí, ČSSD získává, a to natolik, že jejich současné postavení je téměř vyrovnané," konstatuje STEM. Uvádí, že statistická chyba se u průzkumu preferencí pohybuje kolem 2,5 procenta.
Co se týká volebních preferencí, komunisty by volilo 12,6 procenta lidí, zelené 9,2 procenta dotazovaných a lidovce 6,6 procenta. Voleb by se zúčastnilo 51 procent občanů, 17 procent by k volebním urnám rozhodně nešlo a třetina neví, zda by volila, konstatoval STEM.
Foto: Robert Zlatohlávek