Paralyzovaná obec
Stěžovatel zavalil zastupitele prací. Všichni rezignovali

17.01.2014 10:12

V obci Seč nedaleko Brandýsa nad Orlicí odstoupili v prosinci všichni zastupitelé. Příčinou je letitý spor obce s Janem Peterou z Pardubic, který má v Seči chalupu. Úřad zavaloval stohy žádostí o informace.

Zpět na článek

Nejdiskutovanější názory

Vložte nový příspěvek

Pro přidání vlastního názoru musíte být přihlášen.

Přihlášení | Registrace

Diskuzní příspěvky

Proboha, vy jste ale hlupáci.

I. Máme informační zákon. A, ano, máme velmi MÍRNÝ informační zákon, nemá totiž sankce. Buďte za to rádi, to by bylo zkrachovaných obcí.

II. Informační zákon umožňuje požadovat za poskytnutí informací ÚHRADU. Je však nutné, dopředu, vydat sazebník. Není to tak jednoduché, ale není to nemožné. V zásadě jde o to, že se stanoví limit na jednotlivou žádost (aby výzva k zaplacení žadateli nebyla dražší, než poskytnutá úhrada), a pak se stanoví limit na žadatele a rok. Jestliže někdo pošle, potom, během dvou měsíců 240 žádostí, tak 5 - 10 má zdarma. Ostatní, v rámci processní hospodárnosti, spojím v jeden spis (dva spisy, pět spisů, podle toho, jak dojdou), a jedním (dvěma, pěti...) dopisy vyzvu žadatele k úhradě nákladů za poskytované informace. Holt, bezplatný limit si vyčerpal.

III. Tím získám ČAS (podstatné!), a, hlavně, bylo-li by to i jen Kč 50.00 / žádost, je to při 200 žádostech Kč 10,000.00! Kde na to, asi, žadatel vezme?

IV. Jistě, může podat stížnost. Ať podá. Bude-li sazebník o. k., nemá šanci. Je-li stížnost zamítnuta má dvě možnosti I.) zaplatit a pak obec žalovat občanskoprávní žalobou, II.) nechat si žádosti pro nezaplacení odmítnout a pak do toho pohnat správní žalobu. A už vidím, jak má na poplatky.

V. Když ty poplatky platit bude, o co vám jde? Zaměstnáte na to, na plný úvazek, zaměstnance. Garantuji vám, že za 20 x 8 hodin měsíčně vám tu jeho agendu zvládnu levou zadní, včetně vyjádření ke stížnostem, odvoláním, žalobám ...

VI. Chce to fundovaného zaměstnance, který bude PŘEMÝŠLET nad tím, jak mu odpoví - musí vyčerpat PETIT žádosti, a navíc, myslet dopředu a "chystat se" na argumentaci zneužitím práva. Když se zeptá na úřední hodiny (blbec!), o. k., nenapíšu mu je - poskytnu mu informaci jiným zákonným způsobem - odkáži se na web, přesným odkazem, kde ty úřední hodiny jsou. Tím vyčerpám, zákonným způsobem, petit žádosti. Pak mu ale neopomenu napsat přesný postup, kde si najde takové a obdobné informace - web obce, úřední deska, povinně zveřejňované informace ... Když podá, v brzké budoucnosti, obdobnou žádost, odmítnu ji jako opakovanou, a pro zneužití práva. Garantuji, že uspějete.

VIII. Sine ira et studio. Nebojujte s ním, NEVYHRAJETE. Máte přestupkovou agendu? Co když vám každé pondělí oznámí sto přestupků, nafotí špatně zaparkovaná vozidla. Kdyby i dvacet. A ke každému pak bude vyžadovat informace, podávat podněty, stížnosti.

Máte stavební úřad? Založí občanské sdružení a bude, po značně dlouhou dobu, blokovat stavební povolení. Nebo i jen si k tomu vyžádá informace, najde formální chyby, podá podněty.

Chce relevantní informace? O. K., dejte mu je, když si za ně ZAPLATÍ. Opruzuje blbostma? Nebojte se bránit se zneužitím práva.

VIII. Na nesmysly á la žaloba o zákaz písemného styku zapomeňte. NEBOJUJTE s ním, na to čeká, to chce. Stejně nemáte šanci, obracet se se žádostmi je jeho ústavní právo. Každá žádost musí být zákonným způsobem vyřízena, tedy i odmítnuta jako zneužití práva, nebo opakovaná.

Pro zákonodárce:

V čem, zase, máte problém? Je vás na tom ministerium málo?

"V případě, že žádost o informace je zjevně zřejmým zneužitím práva, povinný subjekt žádost usnesením, které se pouze poznamená do spisu, odloží."

Je problém toto vtělit v zákon? Podá-li pak žadatel stížnost na postup při vyřizování žádosti o informace, rozhodne nadřízený orgán. Pak má žadatel právo podat žalobu podle § 65 et sequentia s. ř. s.

V čem je problém? To, zda jde o zjevně zřejmé zneužití práva, či nikoli, rozhodne, v konečné rovině, soud. Zneužití práva je právní theorií dobře známý, a snadno vyložitelný, termín, se kterým soudy ve správním soudnictví pomalu začínají umět pracovat. Tak v čem je, proboha, problém?

0 hlasů

"komisař poskytování informací"

0 hlasů

kurzové sázení,velmi spolehlivé info

www.cavese9.webnode.cz

0 hlasů

Hmm, tak teď nevím, kdo z nich má pravdu. Původně jsem chtěl říct, že to toho vyřešili, když odstoupili. Měli raději děla svou agendu a ve zbývajícím čase vyřizovat pánovy žádosti. Za poskytování informací se platí, tak jste mohli najmout brigádníka, který by na žádosti odpovídal a byl by placen z pánových peněz. Na druhou stranu - pokud jste ho opravdu srali a mysleli jste si, že jste víc, než on a že si můžete dovolovat, tak dobře vám tak. Myslím, že pánovu metodu také použiju, až mí nějaký úředník zakáže na mém pozemku stavět. Jenže to musí mít člověk na slabé a neschopné povahy, protože jinak se budou bez problému bránit metodou viz.výše.

0 hlasů
Časopis Týden

Předplaťte si časopis Týden

V čísle 39/2018 najdete >
Týden

Instinkt

Sedmička

Faktor S

Exkluziv

Interview

MarketingSalesMedia

Sedmička křížovky

Sedmička křížovky XXL

Sedmička Naše životy

Týden Historie

TV Barrandov

Kino Barrandov

Barrandov Family

Barrandov Plus


Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie.