8. březen 1913: Do bojů s Turky na Balkáně zasáhli i mnozí čeští dobrovolníci. Právě před sto lety Turci prohráli boj o řeckou Janinu.
Na zániku Osmanské říše v dnešním severním Řecku, Makedonii či Albánii se podílely i stovky českých dobrovolníků. Jeden z nich vylíčil svoje válečné dobrodružství na titulní straně Lidových novin z 8. března 1913. V dopise redakci vypráví o střetu s Turky na území dnešní Makedonie.
Svědectví Čecha z balkánského bojiště
"Bitva trvala osm hodin. Turci se pokusili několikráte donutiti naše řady k ústupu. Byli však vždy krvavě odraženi, třebaže jich bylo třikráte tolik co nás. Dvě děla, výborně umístěná, sypala šrapnely, které explodovaly s pekelným rachotem nad námi. My jsme po ruce v ten čas děl neměli, neboť naše dělostřelectvo zůstalo hodný kus pozadu, poněvadž děla nemohla býti rychle dopravována blátem a vodou. Boj byl velice tuhý. Turci však nezdařenými výpady klesli na mysli," napsal dobrovolník z bojiště. Redakce však autora podepsala pouze šifrou "T", aby neměl problémy se zákonem, neboť Rakouskou-Uhersko v té době nebylo ve válce se žádnou z balkánských zemí ani s Tureckem.
V gerilových střetech s Turky se hojně umíralo, obě balkánské války z let 1912 až 1913 si vyžádaly asi 200 tisíc padlých vojáků a dobrovolníků. "Dva výkřiky a na okamžik nastalo ticho. Jeden voják se pojednou vzpřímil. Levou rukou chytil se za hlavu, pravou napřáhl jakoby hrozil - a skácel se k zemi. Měl už dohráno. Pojednou vstal stařec, jenž ležel vedle mne, a nedbaje koulí, šel k padlému a políbil mrtvolu na čele. Později jsem se dozvěděl, že padlý vojín byl jeho synem," vylíčil český dobrovolník "T", jak mu smrt dýchla na záda.
Turci v Janině se vzdali Řekům
A jaká byla aktuální situace na balkánské frontě? Národní politika z 8. března 1913 popisovala fantastický úspěch Řeků, kteří právě vyhnali Turky z města Janiny.
Janina byla nejdůležitější oporou Turecka v dnešním severozápadním Řecku (nyní je řecká Ιωάννινα důležitým turistickým centrem této části země). Na Janinu zaútočilo 60 tisíc vojínů a dobrovolníků řeckého korunního prince Konstantina, město přitom bránilo jen 35 tisíc dobrovolníků. "Dne 6 t.m. ráno oznámil velitel Janiny Essad paša, že se vzdává. Asi po dvou hodinách dostavili se do hlavního tábora řeckého vyslanci, mezi nimi zástupce janinského metropolity, který jménem Essada paši prohlásil, že stav tureckého vojska je zoufalý. V řeckém táboře nastal nepopsatelný jásot. Všude začly výkřiky: - Kristus vstal!"
Napřed do Janiny vtáhla řecká jízda, hned za ní pěchota. Nadšení řecké komunity usedlé ve městě neznalo mezí. "Přijetí vojska řeckým obyvatelstvem janinským podobalo se apotheose."