Pošťáci demonstrovali na Václaváku a hrozili vládě

Domácí
13. 10. 2013 15:03
Poštovní štít z doby před I. svět. válkou, sbírka České pošty.
Poštovní štít z doby před I. svět. válkou, sbírka České pošty.

13. říjen 1913: Proti stupňující se bídě protestovali pošťáci, úředníci státních drah i obchodní zástupci. Z hospodářského úpadku vinili vládu a parlament.

Pochmurnou náladu mezi státními zaměstnanci způsobovala globální hospodářská krize, která se Evropy dotkla v roce 1908 a její dopad trval také v roce 1913. Historie se jen opakuje, světová finanční krize z roku 2008 má v České republice ničivé následky ještě  v roce 2013.

Rozzuření a zbědovaní pošťáci

Železniční personál před I. světovou válkou, snímek z kroniky obce Dobrá Voda u Hořic.Pondělní vydání Národní politiky z 13. října 1913 referovalo hned o několika demonstracích a schůzích, na kterých se protestovalo proti stále většímu zbídačování českého lidu. Václavským náměstím v Praze prošel průvod 1200 pošťáků, kteří se usnesli na protestní rezoluci, jež bude zaslána vládě a parlamentu. V té bylo mimo jiné ostře řečeno, že pošťáci "zbědovaní hmotnými poměry nehodlají se nadále odbývati prázdnými sliby a frázemi". Poštovní úředníci i zřízenci vyhrožovali, že pokud se nezlepší jejich hmotné zaopatření, neručí za další vývoj. "Za splnění těchto našich nejživotnějších požadavků žádáme touto cestou dnes naposledy. Nebude-li nám vyhověno tentokráte již doopravdy, pak za všechny eventuální toho následky činíme zodpovědnou vládu stejně jako parlament," citovala z rezoluce Národní politika.

Protestní schůzi svolali i úředníci c. k. státních drah. Hlavní referent pan Svoboda odsoudil "nečinnost a lhostejnost parlamentu vůči spravedlivým požadavkům kancelářského personálu". Úřednictvo prý pod "hospodářským tlakem hrozně trpí". Řečník Todl si stěžoval, že písaři a kresliči u c. k. státních drah mají teprve po třech letech nárok na dovolenou, a to pouze na třídenní. Nouze železničního personálu dokonce vyžadovala aktuální řešení. V přijaté rezoluci byl proto stát vyzván k okamžité hmotné pomoci: "Vzhledem k neutěšené situaci kancelářského personálu za nynější doby, žádáme důrazně, aby zavedena byla nouzová podporová akce se strany samotného ministerstva železnic. Jednotlivá ředitelství buďtež vyzvána, aby předložila ministerstvu žádosti dotyčných žadatelů."

Hromadné insolvence kazí obchody

Bouřil se i soukromý sektor. Do hotelu Merkur v Praze byla svolána protestní schůze Unie obchodních cestujících. V rezoluci unie bylo řečeno, že hmotné zabezpečení obchodních zástupců je v době hospodářské krize ubohé. "Nezaměstnanost v našich řadách a špatné výdělkové poměry nabyly následkem hromadných insolvencí a obmezování výroby hrozivých tvarů," citovala petici "obchoďáků" Národní politika z 13. října 1913.

Autor: Ivan MotýlFoto: archiv

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ