Politická orientace
Stoupenců levice ubývá. Jejich počet klesl na minimum

03.09.2019 18:13

Počet českých občanů, kteří se hlásí k levé části politického spektra, klesl na dosavadní minimum. Podle průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM) je to asi 22 procent občanů, přičemž jejich počet klesá od konce roku 2013.

Zpět na článek

Nejdiskutovanější názory

 • Jan Bachura (3 hlasy) 03.09.2019 20:42

  Voliči jsou pořád stejní. Levice však vlivem událostí změnila svoji...

 • Jeroným Pražský jr (2 hlasy) 03.09.2019 19:36

  To je prosté - oni vymírají. Příznivci komunistů, rusofilcky a...

 • ABR 001 (2 hlasy) 04.09.2019 08:21

  Tak pokud se většina voličů Pirátů hlásí k pravici, tak ten výzkum...

 • Honza Hloupý (2 hlasy) 03.09.2019 20:50

  "výrazně pravicově orientováni jsou především příznivci ODS a TOP 09"...

 • Stalin Lenin (1 hlas) 05.09.2019 12:51

  Mate samozrejme pravdu, ale tim levice je fakt povazovano KSCSSD a...

Vložte nový příspěvek

Pro přidání vlastního názoru musíte být přihlášen.

Přihlášení | Registrace

Diskuzní příspěvky

Otázkou je, co kdo považuje za pravici a co je dle "výzkumu" levice. Pokud někdo považuje TOP a piráty za pravici, pak je to výzkum, se kterým si mohou v CVVM vytřít pozadí. Často si říkám, jestli je vůbec v ČR nějaká opravdová pravice. Většina stran má levicový program a zmíněná ODS, je tak maximálně středovou stranou, za Klause byla snad mírně napravo, dnes je to prostě banda vyžírků s programem sotva středovým.

1 hlas

Mate samozrejme pravdu, ale tim levice je fakt povazovano KSCSSD a tito volici zacali volit ANOfert proto taky tak vehementne haji zlocince Burese. Zvyk je zelezna kosila a tak cim vic kradu tim su vic obliben volicema KSC kterych je v CSSD plno a ted migruji k ANOfertu

1 hlas

"výrazně pravicově orientováni jsou především příznivci ODS a TOP 09" - to si dělají srandu? Buď jsou to příznivci ODS a/nebo Top09 nebo jsou pravičáci, obojí najednou se vylučuje.

2 hlasy

Tak pokud se většina voličů Pirátů hlásí k pravici, tak ten výzkum musí mít špatnou metodiku. A protože sami výzkumníci tvrdí, že lidi nijak nehodnotí, jen je nechají přihlásit k orientaci (kterou ovšem nijak přesně nedefinují), tak z průzkumu plyne, že většina voličů Pirátů jsou pořádně vylízaní. Který normální pravičák by dal hlas Pirátům? To musí být jen úplný debiI.

2 hlasy

oni nejsou vylízaní (kdo by taky lízal ty sra´ky co maj místo mozku) jsou to prostě vyhulenci.

0 hlasů

Ona je to spíše taková "reálpravice", která navíc svou oddaností Bruselu získává poněkud neomarxistický obsah. Ale o nerovnost tyto strany usilují, takže to podle tohoto kritéria pravice je.

0 hlasů

Voliči jsou pořád stejní. Levice však vlivem událostí změnila svoji agendu v jejich neprospěch. Dříve brojila proti věcem, které lidem vadily - utahování opasků, privatizace zdr. pojištění, církevní restituce, karenční doba atd. Jenže pak ČSSD vyhrála volby. Něco napravila nebo naopak posvětila, ale sama sebe za to kritizovat nechce. Na boj proti globalizaci je příliš zkorumpovaná a proto ani nemá šanci přesunout daňovou zátěž z chudých na miliardáře a nadnárodní firmy.

Nyní levice prosazuje věci, které jsou naprosto proti zájmům většiny voličů - přijímání migrantů, multikultura, cenzura a kontrola myšlení, servilní přejímání všeho co si EU vymýšlí a to od nesmyslného omezování zbraní až po různé druhy zeleného chudnutí.

3 hlasy

U nás levice bojuje za přijímání migrantů? Můžete jmenovat ty strany? A která z levicových stran byla pro omezování zbraní? U KSČM si nevybavuji žádnou exponovanou osobnost. U ČSSD proti omezování zbraní, či migraci, výrazně vystupovali i stoupenci bývalého předsedy Sobotky. Takže snad Piráti. Ovšem tam se zase z průzkumu dovídáme, že více než polovina stoupenců Pirátu se identifikuje s pravicí.

Hlavní důvod, proč jsou výsledky takové jako jsou, že výzkum má velmi špatnou metodiku, a pak lidi mají v hlavě totální zmatek.

Před pár lety tento server, publikoval průzkum mezi českými politiky, podle politického kompasu, a zcela všichni čeští politici se vešli mezi krajní levici a střed (v ekonomickém faktoru):

https://www.tyden.cz/rubriky/domaci/volby-2010/test-politiku-tejc-je-gandhi-liska-dalajlama_169660.html

Pokud by raději respondentům položili ty správné otázky, byly by výsledky pro mnohé překvapující, a mnohem méně by byly ovlivněny ekonomickými a politickými cykly.

1 hlas

Ano, u nás levice migranty chce. Sobotka jejich ochotu je přijímat dával najevo opakovaně a docela dlouho, až jim kvůli tomu začaly padat preference. ČSSD se z toho hned tak nevyhrabe, protože není ochotna se od toho distancovat, ani není ochotna měnit program ve kterém to má oporu. (před migrační krizí to však nebylo relevantní). Lidé, kteří v ČSSD mají hlavní slovo jsou opět silně proimigrační a proevropští. Proti migraci od nich je snad jen Foldyna. Ten je však už takřka vyloučený, což také o něčem svědčí. Pověst ČSSD coby sluníčkářů je tedy zasloužená.

Je pravda, že proti omezování zbraní byl svého času třeba Chovanec. Jenomže to byl jednotlivec, který nakonec neprosadil nic. Právo vlastnit zbraň do ústavy nedali a spokojili se s nějakou alibistickou žalobou k soudu EU. Mocnářství však nelze účinně vzdorovat stížnostmi k jeho institucím. Je třeba říci jasné NE, vypovědět Lisabonskou smlouvu a žádat právo veta (i zpětně) jako podmínku setrvání v tom spolku. Jinak se s nimi vůbec nebavit a vypsat referendum o czexitu. Jinak je jen otázkou času kdy instituce mocnářství "překvapivě" příkaz potvrdí a bude "muset" být vykonán.

V případě migrantů měl být postup obdobný. Kvóty sice "jakoby" vyšuměly, ale ten požadavek EU trvá a unijní papaláši ho stále zmiňují. Někteří politici možná trochu mírnili Sobotkovo hujerství, ale i v této věci nic zásadního neprosadili. Současný postoj ČSSD je takový, že k migrantům raději mlčí, protože jejich vlastní ideologie a program jsou v této věci neslučitelné se zájmy občanů. Spolu s Babišem ale v tichosti prosadili přitvrzení zákonů o kontrole myšlení (předsudečná nenávist).

V KSČM jsou křídla eurokomunistů (Filip, Dolejš) a stalinistů (Skála, Semelová). Eurokomunisté jsou proevropští a proimigrační, stalinisté naopak konzervativní, protiimigrační, ale lpící na staré ideologii. Nedávná volba předsedy opět potvrdila, co má v té straně navrch.

článek sluníčkáře Dolejše: http://denikreferendum.cz/clanek/20627-je-panika-na-socialnich-sitich-znakem-nasi-dekadence

Piráti jsou sluníčkáři a rovněž eurofilové jako ostatně většina ostatních stran. K levici je neřadím.

0 hlasů

A co třeba banda zelených vypaqtlanců? Ti o púřijímání hejkají stále, a soudruzi z TOP 0,9% také v čele se svým tulamorem fandí migrošům.

0 hlasů

To je prosté - oni vymírají. Příznivci komunistů, rusofilcky a podobní pohrobci RVHP jsou na odchodu do záhrobí.Mladí lidé jimi opovrhují, dnes už nelze vyplachovat lidem mozky socialistickými nesmysly a slibováním něčeho, co monumentálně zkrachovalo.

2 hlasy

Vysvětlení je mnoho prostější, Babiš tvrdí, že ANO2011 je střed, takže jsou převážně středoví.

Jen úplní hlupáci věří na vymírání voličů komunistů. Tento argument tu vytrvale opakují již téměř 30 let. Jen jaksi zapomínají, že když lidé stárnou, tak se již tak snadno nenechají oblbnout, takže nebýt toho, že je tu ANO a především Babiš, tak mají stále více než 10%.

1 hlas
Časopis Týden

Předplaťte si časopis Týden

V čísle 16/2020 najdete >
Týden

Sedmička

Exkluziv

Interview

Sedmička křížovky

Sedmička křížovky XXL

Sedmička Naše životy

Týden Historie

TV Barrandov

Kino Barrandov

Barrandov Krimi

Barrandov News


Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie. Více informací najdete ZDE.