Neklid v koalici
Stoupne DPH na 19 procent? Záleží na VV, tvrdí ODS a TOP 09
14.07.2011 19:15 Původní zpráva
Před několika měsíci se Věci veřejné chlubily, jak proti devatenáctiprocentnímu DPH - jež prosazovaly TOP
V zimě se bojovalo o důchodovou reformu, od jara do předminulého týdne o samu existenci koalice. Klid zbraní, pokud k němu vůbec došlo, trval pouhých 14 dní. A na obzoru je další hádka, tentokrát o rozpočet. Navíc se ukazují i trhliny v bolestivě dojednané důchodové a daňové reformě.
Jedním z "ohrožených" vyjednaných kompromisů, které Věci veřejné prezentovaly jako svůj úspěch, je sjednocená sazba DPH 17,5 procenta od roku 2013 (nyní jsou sazby dvě - snížená 10 % a zvýšená 20 %, pro rok 2012 to má být 14 a 20 %.). Jenže na středeční poradě ekonomických ministrů se začalo mluvit o možném zvýšení na 19 procent. Ministrům VV se totiž nelíbí, že ministr financí Miroslav Kalousek hodlá osekat výdaje pro jejich resorty - tedy rozpočty ministerstev školství a dopravy.
Kalousek: Přes to nejede vlak
Kalousek přitom trvá na schodku státního rozpočtu pro příští rok ve výši maximálně 105 miliard korun. "A přes to nejede vlak. Pokud tomu někdo nechce rozumět, pak neměl být přítomen ve vládě rozpočtové odpovědnosti," tvrdí Kalousek rezolutně. A protože výběr daní je výrazně nižší, než se předpokládalo, musejí se hledat další úspory.
"Věci veřejné se budou muset rozhodnout, zda trvají na vyšších výdajích pro své resorty. A pokud ano, budou také muset představit plán, kde na to vzít," říká o další z plejády koaličních rozmíšek ministr průmyslu a obchodu Martin Kocourek (ODS).
Možnosti jsou podle Kocourka i Kalouska tři: buď se bude šetřit na provozních výdajích (s čímž ovšem VV nesouhlasí), nebo na sociálních dávkách. A pokud nebude vůle šetřit, budou se muset hledat možnosti, jak zvýšit příjmy. A jednou z nich je právě zvýšení daní na avizovaných 19 procent. Kterou cestou se nakonec půjde, je podle ODS a TOP 09 na Věcech veřejných.
Chybí mezigenerační solidarita i povinná valorizace
Výše DPH ovšem není jediným dříve vyjednaným bodem, jehož budoucnost je nejistá. V textu důchodové reformy, kterou tento týden poslanci projednali, chybí mezigenerační solidarita v podobě dobrovolného jednoho procenta z platu na důchod rodičů a povinná valorizace důchodů. Prosazení obou bodů si připisují Věci veřejné. A tak se jim velmi nelíbí, že projednávaná verze zákona s nimi nepočítá.
"Prý to zapomněli do textu zahrnout," krčí rameny nad vysvětlením Kalouskova ministerstva Michal Babák (VV). Věci veřejné proto poslaly zákony k projednání do sociálního výboru. "Spolu s ministerstvem sociálních věcí k tomu sepíšeme pozměňovací návrh, kterým to doplníme," plánuje šéf výboru Martin Vacek (VV).
A k doplnění toho bude víc. Věcem veřejným se nelíbí ani některé aspekty sociální reformy, například nejasné fungování sociální karty či jednotného výplatního místa. "Nic z toho, na čem jsme se s koaličními partnery shodli, nezpochybňuji a bude to dodrženo," slibuje Kalousek s tím, že námitky na vládě objasní.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.