Stovky lidí vyrazily v Pochodu pro republiku, průvod projde Prahou

Domácí
27. 10. 2018 13:30
Sokolové pochodují Prahou.
Sokolové pochodují Prahou.

Stovky lidí vyšly půl hodiny po poledni v sokolském Pochodu pro republiku ke stému výročí založení Československa z pražské Kampy. Přes most Legií a Národní třídu došly až na Václavské náměstí. Tam průvod dorazil před 14. hodinou. V čele průvodu hrála kapela pochodovou hudbu, za ní šli zástupci České obce sokolské v historických krojích. Dále jel v průvodu vůz, ve kterém seděl herec představující prvního prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka. Za vozem šli další lidé, někteří měli české vlajky.

Na průvod se přišlo cestou podívat mnoho lidí, i oni s sebou v některých případech měli vlajky. Přihlížející několikrát ocenili výkon kapely potleskem. Další lidé si průvod fotografovali a natáčeli.

Průvod pak došel až na Václavské náměstí, kde představitel prvního prezidenta z vozu vystoupil a přivítal se s lidmi, ochutnal chléb se solí a převzal kytici. Následně předstoupil k pultu před pódiem, aby k davu promluvil. V tu chvíli se z pódia za ním ozval hlas skutečného Masaryka - zazněl projev prezidenta z roku 1928, tedy k desátému výročí republiky.

Masaryk se v projevu zamýšlel nad podstatou demokracie. "Demokracie není pouze formou státní, nýbrž také metodou všeho veřejného a soukromého života, je názorem na život; podstata demokracie je shoda lidí, jejich mírné obcování, láska, lidskost," řekl před devadesáti lety prezident.

Z pódia pak zazněla v podání dětského sboru česká hymna a píseň Ach synku, synku, oblíbená píseň prvního prezidenta. Před pódiem pak stáli nastoupení sokolové s vlajkami.

Sokolové si dnes připomněli stoleté výročí vzniku Československa.

Sokolové byli u zrodu republiky, mnoho se jich vyznamenalo například mezi legionáři, uvedla v úterý historička svazu Kateřina Pohlová. Připomněla například takzvané sokolské stráže, které po vzniku republiky střežily sklady potravin, zbrojnice, nádraží nebo průmyslové objekty. "Hlídaly kláštery, zámky, obrazárny, knihovny a archivy, aby nedošlo ke ztrátám na kulturním dědictví a k vývozu vzácných uměleckých předmětů ze země," dodala historička. Sokolové navíc podle ní položili základ dnešní Hradní stráže na Pražském hradě.

Na Václavském náměstí se od 14.00 koná koncert, na kterém vystoupí například Ivan Mládek nebo skupina Slza. Už o hodinu dříve začal koncert na Staroměstském náměstí, kde zahraje třeba Ewa Farna a Majk Spirit.

Během Happeningu za demokracii platil přísný zákaz mluvit

Zhruba stovka lidí pochodovala v sobotu centrem Prahy také v rámci Happeningu za demokracii. Akce byla pojatá jako pohřební průvod, podle organizátorů se pohřbívala demokracie. Většina účastníků byla oblečena v černém. Někteří měli na obličeji masky s fotografiemi prezidenta Miloše Zemana, premiéra Andreje Babiše (ANO), předsedy hnutí SPD Tomia Okamury (SPD), komunistických politiků Vojtěcha Filipa, Marty Semelové a Zdeňka Ondráčka (KSČM) nebo místopředsedy ČSSD Jaroslava Foldyny. Podle organizátorů protestu jsou tito lidé největším ohrožením demokracie. Akci pořádala aktivistická skupina Kaputin.

"Během pochodu platí přísný zákaz mluvit a vydávat jakékoliv zvuky. Jsou dvě výjimky. Jedna u Národního muzea a druhá na Hradčanském náměstí. Tam je naopak potřeba pořádně pískat a křičet, prostě hlasitě demonstrovat za demokracii," řekl na začátku všem zúčastněným hlavní organizátor happeningu Otakar van Gemund.

Účastníci se začali shromažďovat od 13.00 na Škroupově náměstí na Žižkově. Zhruba o hodinu a půl později se za zvuků smutečních tónů vydali na pochod. V čele s transparentem "Masaryk naši demokratickou zemi přivedl na svět, tihle ji pohřbívají," na transparentu byla fotografie prezidenta Zemana a premiéra Babiše s lopatou a rýčem. Za ním jel starý vůz, podle organizátorů z roku 1919, potažený černým suknem. Na něm byla položena rakev s nápisem "demokracie". Na rakvi seděl muž s maskou smrtky, oblečený v černém kostýmu, na zádech měl nápis Putin v azbuce.

Poté se průvod vydal do centra města. "Ať také kvůli nám uzavřou Vinohradskou", stálo na facebookových stránkách skupiny v reakci na nedávné uzavření této ulice při smutečním průvodu rodiny Kočkových. Od Národního muzea se průvod vydal dále na Národní třídu, poté na Újezd, Malostranské náměstí a do Nerudovy ulice. Akce končí na Hradčanském náměstí. Klidný průběh průvodu kontrolovalo zhruba 20 policistů a členů antikonfliktního týmu.

Autor: ČTK Foto: ČTK , Petrášek Radek

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ