Poslanci přerušili projednávání novely, která by omezila daňové zvýhodnění stravenek. ČSSD prosadila, že nejprve vznikne vyšetřovací komise, která si posvítí na činnost lobbistů ve stravenkové kauze a s ní spojených krocích vlády.
Zákonodárci se dvě hodiny dohadovali o tom, zda je správné omezovat stravenky, nebo ne. K ničemu ale nakonec nedošli, sociální demokraté totiž navrhli, aby se jednání o tomto bodu přerušilo.
Když nechala místopředsedkyně sněmovny Miroslava Němcová (ODS) hlasovat o návrhu Michala Haška (ČSSD), aby se novela zákona o dani z příjmu projednala až tehdy, když bude zřízena zvláštní vyšetřovací stravenková komise, v sále bylo 175 poslanců. Pro se jich vyslovilo osmdesát osm.
Socialisté, které podpořilo několik komunistů, chtějí, aby si speciální komise posvítila na roli lobbistů v celé stravenkové kauze. Tedy nejen ve smlouvě mezi PR agenturou no comment! a firmou Sodexho Pass, ale také krocích vlády. A to hlavně těch, které předcházely proslavené reportáži ČT - původně totiž ODS chtěla stravenky zrušit, ale nakonec je zachovala jako jednu z podmínek přeběhlíků Melčáka s Pohankou. Ti pak druhou Topolánkovu vládu podrželi při získávání důvěry.
DÁLE ČTĚTE: Stravenkové lobbisty dříve vlastnil Dalíkův člověk
Michal Hašek později uvedl, že ČSSD podá návrh na zřízení komise zřejmě na další schůzi, jež začíná 22. dubna. Občanští demokraté označili "trik" socialistů za obstrukci, radost z něj neměli ani někteří lidovci, zvlášť pak ministr financí Miroslav Kalousek, který proti stravenkám ve sněmovně několikrát horlivě vystoupil.
Během úterního odpoledního jednání sněmovny však nebyl návrh ČSSD na zřízení vyšetřovací komise jediný. Dávno před Haškem hovořil o něčem podobném přeběhlík Miloš Melčák. Chtěl, aby se prozkoumalo, jak se tajná smlouva, která vše rozpoutala, dostala do médií a zda v tom neměl prsty Jiří Paroubek. Melčák pak uznal, že něco takového nebude iniciovat, poněvadž nemá s podobnými postupy dobré zkušenosti.
Foto: archiv