Sněmovnu čeká bitva o zachování stravenek. Na stranu Věcí veřejných, které už déle odmítají vyjmutí kuponů na nákup potravin z daňových výjimek, se nejspíš přidá i ODS. Zrušení stravenek naopak vehementně prosazuje třetí strana vládní koalice TOP 09 a především ministr financí Miroslav Kalousek.
Vypadá to však, že Kalousek boj o zrušení daňového zvýhodnění stravenek prohrál. Ministrův náměstek Ladislav Minčič totiž pro ČT poprvé připustil, že se stravenky zrušit nepodaří - právě kvůli odporu části koalice. "Reforma se stravenkami nestojí ani nepadá," dodal.
Podle místopředsedkyně ODS Miroslavy Němcové by zrušení stravenek znamenalo výpadek rozpočtových příjmů ve výši jedné miliardy korun. Stravenky používá 1,3 milionu lidí a ročně představují útratu 16 miliard korun.
Sněmovna by mohla projednávat vládní daňovou reformu - jež mimo jiné ruší koncept superhrubé mzdy a řadu daňových výjimek právě včetně zvýhodnění stravenek - již na své nejbližší schůzi, která začne v úterý.
Němcová: Chceme o tom mluvit. Kalousek: Je to pasé
Občanští demokraté chtějí podle Němcové ještě o vynětí stravenek jednat, i když to podle ní není hlavní téma daňové reformy. "Nicméně hovoří se o tom, tedy říkám to jako stanovisko i ODS, že chceme, abychom se o tom ještě bavili," řekla Němcová v České televizi.
Ministr financí Miroslav Kalousek přitom už dříve změnu odmítl s tím, že další debata o stravenkách je pasé. Navíc varoval před případným hlasováním VV s opozicí. "Tím, že je to vládní koaliční návrh, tak to zavazuje všechny koaliční strany ve sněmovně pro něj v této podobě hlasovat a případné pozměňující návrhy jsou možné, jenom když jsou dohodnuty se všemi koaličními partnery," uvedl. Kdyby Věci veřejné ve sněmovně hlasovaly s opozicí pro zachování daňového zvýhodnění stravenek, bylo by to "fatální porušení koaliční smlouvy a v zásadě konec koalice", řekl Kalousek.
Stravenky, nejčastější benefit
Stravenky jsou nejčastějším nefinančním benefitem, který dávaly firmy v druhém čtvrtletí zaměstnancům v ČR. Podle průzkumu Platy.cz je dostalo 35 procent zaměstnanců.
Před týdnem v komentáři pro časopis TÝDEN Kalousek napsal: "Nemám vůbec nic proti zaměstnaneckým benefitům. Patří v rámci kolektivního vyjednávání ke dvoustranné dohodě zaměstnavatel - zaměstnanec. Daňovým zvýhodněním vstupuje do hry nedobrovolně ještě třetí osoba - daňový poplatník. Ten musí na uzavřenou dohodu přispět, aniž by měl možnost výši benefitů jakkoli ovlivnit. Probíhá to asi takto: Chceš po mně o 2000 Kč čistého více? To ti dát nemohu, ale dám ti 2000 Kč ve stravenkách. Ty z nich nebudeš muset platit daně a pojistné, takže vlastně máš 2000 Kč čistého navíc a já si ještě snížím daňový základ, takže zaplatím menší daň. Bude to výhodné pro nás pro oba, na stravenky máme totiž bohatého sponzora - daňového poplatníka. Není divu, že účast tohoto 'sponzora' tvrdě vyžadují zaměstnanci i zaměstnavatelé. Vydělávají oba, ten třetí má smůlu. Ten jim na to musí přispět. Daňově zvýhodněné bankovky neexistují. Daňově zvýhodněné stravenky však ano a lze za ně nakupovat zboží i služby zdaleka ne pouze v restauracích. Novináři bulváru dokonce zjistili, že stravenky jsou oblíbené platidlo i v nočních erotických klubech. Až uvidíte kdekoli kohokoli cokoli platit stravenkami, uvědomte si, že na tento nákup jste vy osobně přispěli. A položte si otázku, zda se vám to líbí. Mně ne."
Ministerstvo financí navrhuje pro zaměstnance místo zvýhodnění jídelních kuponů a dalších benefitů daňový paušál 3000 korun ročně.
Místopředsedkyně VV Karolína Peake však považuje otázku stravenek za problém, vadí jí však spíš neustálé změny daňového systému.
"Já ale mohu rozhodně avizovat, že Věci veřejné budou požadovat zařazení zákona o jednotném inkasním místu, tedy daňové reformy, na zářijovou schůzi," prohlásila místopředsedkyně VV Karolína Peake. Straně podle ní záleží na projednání tohoto zákona kvůli tomu, že jedna jeho část má už od příštího roku zdaňovat hazard. "Doufám, že to navrhneme v koaliční shodě. Byla taková shoda na vládě, že by se tento zákon měl projednávat již na zářijové schůzi," dodala Peake.
Opoziční ČSSD s daňovou reformou nesouhlasí. "Ten návrh poškodí veřejné rozpočty a rozevírá nůžky mezi způsobem, jakým jsou zdanění samostatní podnikatelé na jedné straně a čtyři miliony zaměstnanců na druhé straně," řekl ČT předseda strany Bohuslav Sobotka.