Teď soudy svěřit dítě do střídavé péče obou rodičů mohou. Do budoucna možná budou muset. A to v případě, že poslanci schválí návrh novely zákona o rodině. Zabývat se jí budou už na další schůzi sněmovny v polovině března.
Podle předkladatele novely poslance Pavla Staňka české soudy rozhodují o střídavé péči výrazně méně často než v zemích západní Evropy. Zatímco ve Francii uloží soud rodičům střídavou péči ve více než 15 procentech případů, v České republice to loni bylo jen 4,5 procenta. Devadesát procent dětí svěřují čeští soudci do péče matky."Přitom střídavá výchova může nejlépe zajistit dítěti péči, která by odpovídala situaci, kdy rodiče spolu žijí dále," argumentuje Staněk v důvodové zprávě. Aby podpořil rozhodování soudců ve prospěch takzvané "střídavky", usiluje poslanec o změnu postupu při soudním rozhodování.
Moci, nebo muset?
Současný zákon o rodině říká, že soud "může" svěřit dítě do střídavé péče obou rodičů, a to v případě, kdy jsou "oba rodiče způsobilí dítě vychovávat a mají o výchovu zájem"; nedílnou podmínkou je, aby střídavá péče byla "v zájmu dítěte".
Podle nového znění zákona by soud za stejných podmínek o střídavé péči rozhodnout musel, už by to nebylo na jeho zvážení, byla by to jeho povinnost. A to se mnohým odborníkům včetně ministra spravedlnosti Jiřího Pospíšila nelíbí.
"Je to velice citlivá záležitost, a proto jsme spíše pro to jít cestou konsenzu, než aby to bylo explicitně normativně stanoveno zákonem," říká Pospíšil. Místo znění novely, podle kterého by soudy „střídavku" navrhnout musely, by ministr volil mírnější formulaci - "soud vždy zváží, zda je možné střídavou péči nařídit".
Staněk ale namítá, že novelou by soudy o kontrolu nad soudním řízením rozhodně nepřišly. "Soud bude nadále provádět prokazování, vyslýchat rodiče, obracet se na odborníky," hájí svůj návrh. Soudci by měli ale nově povinnost odůvodnit, proč střídavou péči nenavrhli.
Řekněte, proč ne
„Dnes totiž soudy často střídavou výchovu nenařídí ani v případech, kdy fakticky jsou splněny všechny předpoklady pro její nařízení, a ani nemusejí říct proč," vysvětluje nutnost změny poslanec. Textovým změnám novely se nebrání, ale varuje před tím, aby z ní po dalších zásazích nezmizela její podstata, tedy podpora střídavé péče a snaha přiblížit se trendům v západní justici.
Podle ministra práce a sociálních věcí je však v souvislosti s novelou třeba vyřešit mnohem zásadnější problém - co to přesně je "zájem dítěte". "V zákoně by také mělo být stanoveno, jak by měly soudy metodicky postupovat při zjišťování tohoto zájmu, a důležité je i to, aby se soudce aktivně zabýval individuálním náhledem dítěte na svou situaci," upozorňuje Drábek.