Studenti "zatopili" politikům, ptali se na Opencard i stavbu metra

Domácí
4. 10. 2010 17:44
Na diskusi přišlo přes sto studentů středních škol.
Na diskusi přišlo přes sto studentů středních škol.

Studentům pražských středních škol se naskytla jedinečná příležitost seznámit se na vlastní oči s kandidáty na pražského primátora. Zástupci pěti politických stran usedli k jednomu stolu, aby studentům vysvětlili, proč si musejí pořídit kartu Opencard, když chtějí cestovat se slevou, či z jakého důvodu zastávka metra končí v Letňanech uprostřed polí.

"Proč si musím pořídit kartu Opencard, když chci studentskou slevu na jízdu metrem?" zazněl dotaz žáka čtvrtého ročníku střední školy v Drtinově ulici, který po vlažném začátku rozpoutal živou diskusi v sále. S odpovědí zástupce ODS Borise Šťastného, že "karta Pražana je dobrovolná" a nikdo do jejího užívání není nucen, se studenti nespokojili. To, že se jich kauza Opencard dotýká, potvrdili dalšími otázkami. Kdo by čekal roztřesené hlasy a neurčité otázky, byl by překvapen. Šťastnému, který zastupoval nepřítomného lídra strany Bohuslava Svobodu, připravily horké chvilky.

"Kam se podělo těch 800 milionů korun?" ptal se student gymnázia Na Vítězné pláni, podle kterého "ty peníze na té kartě nejsou vůbec vidět". "Kdo nese odpovědnost za celý projekt? Hodláte podat v této věci trestní oznámení?" pokračoval v zápětí jeho kolega z ročníku. Šéf pražské ODS se pouze odvolával na zatím neschválené plány, podle kterých má být karta Pražana využívána i zahraničními turisty. "Městské karty mají svůj význam z hlediska hromadné dopravy a mohou mít mnoho dalších benefitů," vysvětloval Boris Šťastný, budoucí přínos karty však blíže nespecifikoval.

Metro v Letňanech vozí vzduch

Zdeněk Tůma nebyl při diskusi moc aktivní, ale studenty přesto zaujal.Mladí voliči se také zajímali o situaci bezdomovců, bezbariérový přístup do MHD či stavbu pražského metra. Kritizovanou byla hlavně stanice metra Letňany, která podle studentů "nesmyslně končí uprostřed polí". Podle zástupkyně Strany zelených Petry Kolínské za to mohou developerské tlaky a výstavba letňanského výstavního centra. "Politici si nenechají poradit od dopravních expertů a urbanistů. Podobná věc se nyní děje při stavbě metra A směrem do Motola," uvedla Kolínská, která obvinila současné vedení magistrátu z nekoncepčnosti při rozvoji města.

Neobvyklá shoda panovala kvůli odstranění bariér, které ve městě brání pohybu vozíčkářům a maminkám s kočárky. Jednotlivá řešení se však opět rozcházela. Podle Markéty Reedové z Věcí veřejných nebude přebudování nevyhovujících stanic metra problém a Jiří Dienstbier mladší, který zde hájil barvy ČSSD, by vestibuly nepředělával, ale zavedl rampu do prvního vagonu v metru. "U některých stanic bych viděl i asistenci. Po minulé diskusi jsem si vyzkoušel jízdu na vozíčku s asistentem, který mě odvezl domů," doplnil návrhy svých kolegů kandidát pražské TOP 09 Zdeněk Tůma, který však obvykle jezdí z práce vozem značky BMW.

Žádná odpadlá hodina

Spolu s ubíhajícím časem se násobil i počet zvednutých rukou těch, kteří chtěli položit svůj dotaz. Pokud politici čekali klidnou debatu s obecnými otázkami, musela je zaskočit informovanost a přehled, se kterým studenti přišli. "Nemůžu mluvit za ostatní, ale myslím, že většina lidí je tady dobrovolně. Žádná odpadlá hodina za to nebyla," vysvětlila on-line deníku TÝDEN.CZ studentka Jana Menčíková nadšení zúčastněných studentů.

Celou akci s názvem Naše Praha zakončil průzkum mezi studenty, kterého z přítomných politiků by zvolili za pražského primátora. Podle pořadatelů akce, společnosti Člověka v tísni, nejvíce hlasů dostal, v debatě nejméně aktivní, kandidát TOP 09 Zdeněk Tůma. Za jeho drtivým vítězstvím mezi mladými možná stojí jeho jemný styl a jasné vyjadřování, možná vše lépe vystihuje povzdech dvou slečen z poslední řady: "ale je to docela fešák, viď".

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ