Su Ťij v Praze: Nobelovku jsem získala díky Havlovi

Domácí
15. 9. 2013 20:55
Barmská disidentka a nositelka Nobelovy ceny za mír Do Aun Schan Su Ťij (vpravo) s bývalým jihoafrickým prezidentem Frederikem de Klerkem.
Barmská disidentka a nositelka Nobelovy ceny za mír Do Aun Schan Su Ťij (vpravo) s bývalým jihoafrickým prezidentem Frederikem de Klerkem.

Barmská disidentka Do Aun Schan Su Ťij při zahájení 17. ročníku konference Forum 2000 řekla, že v roce 1991 získala Nobelovu cenu za mír díky tomu, že bývalý český prezident Václav Havel nepřijal nominaci a namísto toho navrhl ji. Su Ťij v proslovu vyjádřila díky Havlovi za podporu, kterou vyjadřoval barmské opozici po dobu vlády vojenské junty.

"Udržoval v nás plamen naděje, když jsme procházeli těmi nejtěžšími časy, a my na to nikdy nezapomeneme," řekla Su Ťij o Havlovi, který před dvěma roky zemřel. Podle ní Havel udělal mnoho pro demokracii a lidská práva nejen v Barmě, ale i jinde ve světě. Su Ťij prohlásila, že bývalého českého prezidenta vidí především jako člověka, který miloval svobodu a bojoval za ni.

"Když jsem byla v Barmě v domácím vězení, myslívala jsme na Československo jako na vzdáleného přítele, na kterého se můžeme vždy spolehnout v čase potřeby," uvedla dále. Havla prý vnímala jako člověka, který se jí zastával a který jí umožnil cítit se svobodně.

Moderátor úvodního večera před příchodem Su Ťij řekl, že organizátoři Fora 2000 v minulých ročnících nechávali pro Su Ťij pravidelně připravenou židli, která však zůstávala prázdná a doufali, že nastane den, kdy budou moct disidentku na konferenci založené Havlem uvítat.

Su Ťij v minulosti patřila mezi přední bojovníky za demokracii v Barmě a kvůli jejímu politickému přesvědčení ji vládnoucí junta držela dvě desetiletí v domácím vězení. Disidentka byla propuštěna až v roce 2010 a nyní je přední opoziční političkou.

Su Ťij zdůraznila, že přechod k demokracii v Barmě ještě není ukončen. "Stojíme před největší výzvou v dějinách. Nejtěžší nebyly ty časy, kdy jsme byli v domácím vězení, kdy byly věznice plné našich lidí bojujících za demokracii. Ten nejtěžší čas je teď, protože pokud nevyužijeme ty možnosti, které nyní máme, už se nikdy nemusejí vrátit," řekla.

Su Ťij uvítal mohutný potlesk ve stoje, který se opakoval i na závěr jejího projevu. V publiku byli mimo jiné bývalý ministr zahraničí Karel Schwarzenberg (TOP 09), americký velvyslanec Norman Eisen, kněz Tomáš Halík, ekonom Tomáš Sedláček nebo europoslanec za ČSSD Libor Rouček.

Autor: ČTK Foto: ČTK

Další čtení

ilustrační foto

Z pískovny Čavyně směřovalo 300.000 tun materiálu na stavbu dálnice D4

Domácí
20. 4. 2025

Křesťané si dnes připomínají zmrtvýchvstání Ježíše Krista

Domácí
20. 4. 2025

V Luhačovicích bude gastronomický festival Chutě Zlínského kraje

Domácí
20. 4. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ