Šumavský park odmítl tvrzení aktivistů o nezákonném užití pesticidů

Domácí
9. 7. 2018 16:45
Ilustrační foto.
Ilustrační foto.

Správa Národního parku Šumava se ohradila proti tvrzení Hnutí Duha, podle kterého nezákonně umožnila v Národní přírodní rezervaci (NPR) Černé a Čertovo jezero u Železné Rudy použít pesticidy proti kůrovci.

Ekologové tvrdí, že správa CHKO Šumava povolila Lesům ČR aplikaci chemických postřiků proti kůrovci na polomy po orkánu Herwart nelegálně, protože jejich použití je v národních přírodních rezervacích přísně zakázáno.

Mluvčí parku Jan Dvořák v pondělí řekl, že park se striktně držel zákona. Udělil výjimku pro použití chemie kvůli ochraně zbytku lesa, který je klíčovým biotopem pro tetřeva hlušce.

Herwart polámal v oblasti čtyři tisíce metrů krychlových dřeva, z toho v národní přírodní rezervaci je necelá polovina. Správa povolila použití chemie pouze na ležící kmeny napadené kůrovcem na asi osmihektarovém území. "Aktuálně se jedná o ošetření řádově stovek metrů krychlových polomového dříví v rezervaci," uvedla náměstkyně ředitele šumavského parku a vedoucí CHKO Šumava Silvie Havlátková. Podmínky použití biocidu jsou přísné. Bude navíc v místech, kde se při letošním monitoringu tetřev neukázal. Podle Dvořáka půjde o jednorázovou aplikaci, prostorově omezenou a cílenou k tomu, aby se zabránilo vylétnutí kůrovce při minimálním rušení a minimálním negativním vlivu na přírodní prostředí.

Ekologičtí aktivisté se proti rozhodnutí odvolají. Nemá to ale odkladný účinek, takže Lesy ČR mohou po 15. červenci pesticidy použít. "Hnutí Duha proto zvažuje i jiné právní postupy, které by mohly rozhodnutí správy zvrátit," informovali ekologové. Chemický postřik zabije podle nich kůrovce i veškerý další hmyz, obětí se stávají i druhy, které kůrovce požírají. V místech aplikace těchto látek ve větší míře hynou například mláďata hmyzožravých ptáků, k nimž patří i tetřev, uvádí Hnutí Duha.

Rezervace je podle Havlátkové ojedinělou jádrovou oblastí přirozené populace tetřeva, který potřebuje k životu rozpadající a zmlazující se les i původní starý porost. Ve svahu Jezerní hory, kde tetřevi žijí, ale loni orkán část lesa rozvrátil. "My se tedy snažíme co nejvíce oddálit rozpad těchto posledních zbytků starého lesa v této oblasti výskytu tetřeva proto, abychom co nejdéle zachovali jeho biotop, a tím zajistili jeho další existenci v tomto území," řekla Havlátková.

NPR Černé a Čertovo jezero je na území CHKO, kde se proti kůrovci zasahuje podle lesního zákona, podle lesních hospodářských plánů a při dodržení ochranných podmínek, které nejsou tak přísné jako třeba v národních parcích. V rezervaci se proti kůrovci zasahuje mechanicky. Napadené polomy se zpracují, odkorní a ponechají k zetlení. Na základě výjimky je možné použít i chemii. V tomto území takový režim platí od roku 1996, dodal Dvořák.

Autor: ČTK Foto: , ČTK/Pancer Václav

Další čtení

Matky, mámy a maminky dnes mají svátek, v Česku se slaví víc než sto let

Domácí
11. 5. 2025

Praha 4 chce jiné než dosud používané názvy budoucích stanic metra D

Domácí
11. 5. 2025
Připomínka poslední bitvy druhé světové války v Evropě u Slivice spojená s ukázkou bojů, 10. května 2025, Památník Slivice, Příbramsko.

Bitva u Slivice připomněla konec války, zhlédly ji tisíce lidí

Domácí
10. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ