Superkšeft: dotovaný pražský zámeček za hubičku

Domácí
12. 2. 2013 06:15
Pražský radní pro kulturu Václav Novotný.
Pražský radní pro kulturu Václav Novotný.

Oprava ctěnického zámku na okraji Prahy stála přes čtvrt miliardy korun. Část areálu město nakonec pronajalo za hubičku jako restauraci a hotel soukromníkům. Nyní se navíc provalilo, že asi bude vracet 1,7 milionu z evropských dotací. Důvod? Nebyly řádně vypsány soutěže na stavební dozor a poradenskou firmu.

Pražský radní pro kulturu Václav Novotný.Ještě na začátku minulého roku pražský radní pro kulturu Václav Novotný (TOP 09) hřímal, že ctěnický zámek se prodávat nebo pronajímat nebude. Uplynul rok a všechno je jinak. Luxusně zařízenou restauraci a hotel získala za pouhý tisícový měsíční nájem soukromá hoteliérská firma S&P. "Za takové peníze si rád plně vybavené prostory baru, kuchyně a restaurace pronajmu na letní byt," glosoval postup radnice vedený i svými spolustraníky pražský zastupitel a poslanec Boris Šťastný (ODS). Podle něj jen do gastrozařízení a dalších nutností investovala Praha přes deset milionů korun.

"Výhodný" pronájem sjednávalo před více než půl rokem Muzeum hlavního města Prahy. Jeho šéfka Zuzana Strnadová svůj krok brání. "Rozhodnutím zastupitelstva jsme ctěnický zámek přejali do správy v polovině loňského roku. V té době byl opravený areál téměř rok uzavřen. Rozhodli jsme se do něj umístit naše expozice. Problém byl ale s hotelem a restaurací. Předchozí správce, Pražská informační služba (PIS) na něm prodělávala miliony ročně," sdělila Strnadová, proč se v Muzeu rozhodli pro nízké nájemné.

Podle smlouvy nájemce musela soukromá firma skutečně platit pouze jeden tisíc, od ledna do začátku prázdnin se nájemné zvýšilo na patnáct tisíc měsíčně. Na začátku prázdnin se pronájem zajímavých prostor zvýší na 25 tisíc. "Za další rok by už měli provozovatelé platit 42 tisíc korun a třetinu čistého provozního zisku. Ve chvíli, kdy jsme hotel pronajali, neřešíme již jeho ztrátovost. Naopak, postupně se zvyšující příjmy z pronájmu. Hotelová restaurace poskytuje občerstvení návštěvníkům celého areálu, tedy i našich výstav a expozic," doplnila Strnadová s tím, že podmínky výběrového řízení byly konzultovány s Asociací cestovních kanceláří ČR.

Zámek Ctěnice.A jak rozhodnutí podřízené organizace vnímá radní Novotný. "Museli jednat poměrně v tísni. Sezóna byla v plném proudu a najít urychleně nájemce nebylo jednoduché," tvrdí Václav Novotný, který se zasadil za převod zámku z rukou další jemu podřízené organizace PIS na Muzeum hlavního města Prahy třeba spolu s pražskými věžemi a dalšími památkami.

Vracení dotací

Poněkud pikantní na celé věci je, že Novotný dlouhé roky pracoval jako ředitel PIS. Právě v době jeho ředitelování se památka opravovala. Celkově vyšla rekonstrukce na více než čtvrt miliardy korun. Do období let 2006 až 2008 spadá i rekonstrukce objektu dnešního hotelu a restaurace. Ta vyšla dohromady na více než 70 milionů - bez následného dovybavení nemovitosti a zařízení restaurace.

Na konci letošního ledna kontrola finančního úřadu odhalila, že při opravě právě této části areálu byl porušen zákon. Nebyla řádně vypsána výběrová řízení na některé menší zakázky ohledně poradenské firmy a stavebního dozoru. Alespoň k tomu chybí jakékoli podklady. Celkově tak bude muset PIS, která je placena městem, vrátit 1,7 milionu na dotacích. Hrozí i stejně vysoká pokuta a úroky.

Bývalá šéfka PIS Lucie Ramnebornová.

"...finanční úřad vydá platební výměr pro porušení rozpočtové kázně EU a státního rozpočtu v celkové výši 1,75 milionu korun...," stojí v závěrečném shrnutí zprávy, kterou má on-line deník TÝDEN.CZ k dispozici.

Jak se k výsledkům kontroly Novotný staví? Nejprve vydal prohlášení, podle kterého jde zřejmě jenom o nepořádek v dokladech. Peníze bez výběrových řízení, nebo jinak nezákonně, prý nikdy nevyplácel. "Jsem si jist, že tyto dvě zakázky malého rozsahu byly tehdy, v roce 2006, zadány korektním způsobem. Všechny prostředky nám byly propláceny až po kontrole a schválení příslušných orgánů. Proč k nim nyní nelze dohledat doklady nevím. V PIS už pět let nepracuji. Řekl bych, že jde o svědectví chaosu, který tam po mém odchodu vládl," tvrdil.

Tím v podstatě přehazuje odpovědnost na svou nástupkyni v křesle ředitelky PIS Lucii Ramnebornovou. Žena, která mu nikdy nepadla do oka, se s ním v současné době soudí kvůli údajné šikaně. Pro ostřejší slovo nejde daleko ani nyní. "Jsou to jenom hloupé řeči. Nejde přece jenom o doklady na PIS. Veškeré zakázky by musely být dohledatelné v centrálním registru veřejných zakázek," odmítla jeho kritiku.

Po těchto slovech částečně couvá i Novotný. "Mějte ohled ke třiapadesátiletému muži, který už v této organizaci dlouhou dobu nepracuje. Upřímně nevím. Na druhou stranu musím zopakovat, že všechno muselo proběhnout korektně. Každá platba šla přes Centrum regionálního rozvoje, který ji kontroloval. Kdyby byly pochyby, nikdy by ji neproplatil," uzavírá.

Více si o ctěnickém zámku přečtete v časopisu TÝDEN, který vyšel v pondělí 11. února.

Autor: Josef HymplFoto: ČTK , Karel Šanda

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ