Kauza StB
Svědkové hájili Babiše. Je to zmanipulované, odtušil ministr
30.01.2014 14:46 Aktualizováno 30.01. 18:23
Archivní svazek nového ministra financí Andreje Babiše ukazuje pouze nevědomou spolupráci šéfa hnutí ANO s komunistickou Státní bezpečností (StB). Prohlásil to u bratislavského soudu bývalý důstojník StB Andrej Kuľha, který měl coby pracovník tajné policie Babišův svazek na starosti. Podobně se u soudu vyjádřil také někdejší člen takzvané lustrační komise Milan Žitný.
Oba svědky nechal předvolat Babiš, který se úvodu přelíčení zúčastnil a vědomou spolupráci s StB znovu popřel. Soudkyně verdikt podle očekávání nevynesla a jednání odročila na 14. dubna.
"Po analýze skutečností jsem vyhodnotil, že nejde o vědomou spolupráci (Babiše s StB) a spis jsem odložil do archivu," prohlásil Kuľha. K Babišovu svazku se u StB dostal v roce 1987, tedy pět let poté, co se nynější miliardář slovenského původu údajně stal spolupracovníkem StB. Kuľha u soudu také tvrdil, že Babišův svazek byl veden chaoticky a že v něm chyběly dokumenty.
Právní zástupce slovenského Ústavu paměti národa (ÚPN) upozornil, že sám Kuľha do Babišova svazku doplnil dokument o přerušení spolupráce StB s Babišem. V záznamu z roku 1987 je uvedeno, že agent přistupoval k tajné spolupráci zodpovědně. Podle Kuľhy šlo ovšem pouze o formální postup.
Babiše ve sporu s ÚPN, který archivní svazky StB spravuje, podpořil také Žitný. "Svazek (Babiše) byl sice vytvořen řádně, ale nesvědčí o (vědomé) spolupráci s StB," tvrdil Žitný, jenž byl v 90. letech místopředsedou nezávislé komise při československém ministerstvu vnitra. Jejím úkolem bylo ověřovat, zda osoby byly vědomými spolupracovníky StB.
Babiš se zúčastnil začátku dnešního stání a opakovaně tvrdil, že za komunismu coby pracovník československého podniku zahraničního obchodu přišel do kontaktu s příslušníky StB. Odmítá ovšem, že byl agentem tajné policie. Kvůli archivním svazkům podal žalobu na ÚPN.
"Soud nerozhodne v můj neprospěch, to je vaše spekulace. Já to nemůžu komentovat. Je to zmanipulované," řekl Babiš před přelíčením na dotazy novinářů. Kritizoval rovněž slovenský soud za to, že první stání v případu vypsal až po roce a půl od podání žaloby. Bratislavský okresní soud, který se Babišovou žalobou zabývá, patří v zemi k nejvytíženějším.
Podle archivních dokumentů se Babiš v roce 1980 stal důvěrníkem StB. O dva roky později jej k údajné spolupráci s tajnou policií coby agenta s krycím jménem Bureš získal nadporučík StB Július Šuman. Soudkyně rozhodla, že jej spolu s dalším bývalým pracovníkem StB předvolá na nejbližší stání.
ÚPN už dříve za málo pravděpodobnou označil možnost, že by evidence spolupracovníků StB byly vykonstruované, když údaje o některé osobě nezávisle na sobě existovaly v několika svazcích. Agent Bureš vystupuje nejméně v pěti archivních svazcích včetně dvou spisů, které právní zástupce ÚPN dnes předložil soudu.
"Považujeme za absurdní, že se musíme stavět do role jakoby obhájce StB, protože musíme dokazovat hodnověrnost svazků," řekl šéf ÚPN Ondrej Krajňák. Většinu předchozích soudních sporů ohledně evidence lidí v archivních svazcích StB instituce prohrála.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.