Další dva možné kandidáty na prezidenta přijal v úterý poslanecký klub ČSSD. Ekonom Jan Švejnar oficiálně potvrdil, že by se o kandidaturu rád ucházel, předseda Akademie věd Václav Pačes svou kandidaturu podmínil širší politickou podporou. Definitivního kandidáta chce ČSSD vybrat do týdne.
Atmosféru na tiskové konferenci rozvířil místopředseda klubu David Rath, který prohlásil, že podle neoficiálních informací ODS jedná s komunisty o podpoře pro Václava Klause. ODS a KSČM to však popírají.
Více o projevu Davida Ratha čtěte zde.
S vystoupením ekonoma Jana Švejnara, který žije dlouhodobě v USA, byli sociálnědemokratičtí poslanci spokojeni. "Profesor Švejnar zbořil mýtus, že by nemohl být přijatelným a nadstranickým kandidátem," pochvaloval si předseda klubu Michal Hašek.
K TÉMATU: Švejnar i Pačes si s ČSSD rozumněli
Sám kandidát řekl, že jeho kandidatura je "zatím ve fázi dohadování". „Když bude možnost, určitě budu kandidovat. Česká republika potřebuje prezidenta, který důstojně reprezentuje na evropské scéně a který vylepší její image v EU," popsal své plány.
Tři kandidáti ČSSD
Kromě Jana Švejnara a Václava Pačese je třetím potenciálním kandidátem sociálních demokratů exministr zahraničí Jiří Dienstbier, který klub navštívil už minulý týden.
Možnost, že kandidát ČSSD bude mít podporu jen této strany, ale existuje. "Nikoho z navržených nepreferujeme. Čekáme na vyjádření potenciálních partnerů, to znamená zelených, KDU-ČSL, a samozřejmě bude záležet na tom, kdo bude vyhovovat KSČM. Pokud jednání selžou, zvolíme vlastního kandidáta," popsal stranické plány Jiří Paroubek. Podle něj by mělo být jasno do týdne
Podle předsedy ČSSD Paroubka by Jan Švejnar stejně jako Václav Pačes a Jiří Dienstbier, o jejichž kandidatuře strana uvažuje, byli pro Česko přínosem. "Vadí mi, že média stále používají výraz Antiklaus. Protože nejde o to, zvolit Antiklause, ale důstojného nadstranického kandidáta," rýpl si Paroubek. Podle něj prý nehrozí, že by pro současného prezidenta hlasovali někteří z poslanců ČSSD. "Jen hlupák dělá stejnou chybu dvakrát, zvolení Václava Klause ovlivnilo vývoj naší země na celé jedno volební období. Věřím, že si to uvědomíme a tentokrát budeme jednotní."
Předseda Akademie věd Pačes navštívil jednání klubu ČSSD po Švejnarovi. Dienstbier byl u socialistů již minulý týden. Také o něm pak Paroubek řekl, že je jedním z těch, kteří jsou pro sociální demokracii přijatelní.
Favoritem zelených je Švejnar
Švejnar se znovu setkal i s poslanci Strany zelených, která ho označuje za svého favorita pro prezidentskou volbu. Předseda zelených Martin Bursík novinářům řekl, že výběr se nyní zužuje na dvě či tři jména. "Reálně hovoříme o dvou, maximálně třech kandidátech. Janu Švejnarovi, kterého preferujeme my zelení, ale také senátní kluby a někteří nikoliv nevýznamní členové KDU-ČSL, Jiřím Dienstbierovi, kde přesně nevíme, jak ta podpora vypadá. Možná, že je u části sociální demokracie, ale nevíme to," řekl Bursík.
Nejisté jsou podle Bursíka šance Pačese, protože jeho podpora u lidovců je stále s otazníkem. Předseda KDU-ČSL Jiří Čunek v rozhovoru pro server Novinky.cz uvedl, že v KDU-ČSL zatím k dohodě na jednom společném kandidátovi nedošlo.
Václav Pačes hodlá usilovat o podporu několika stran, i když chápe, že ne se všemi jeho názory musí být tyto strany srozuměny. Novinářům také řekl, že se nehodlá pustit do volby, která by byla předem prohraná. "Chci alternativu ke Klausovi. Žijeme v demokracii, a bylo by špatné, kdyby byl kandidát jen jeden," přiblížil svoji motivaci.
Parlament by měl nového prezidenta volit počátkem února. Jediným navrženým kandidátem a současně velkým favoritem celé volby zůstává Václav Klaus. Znovuzvolení současné hlavu státu prosazuje ODS. Momentálně se zdá, že nynější prezident získá nejen hlasy občanských demokratů, ale i některých poslanců těch stran, jejichž předsedové nyní hledají Klausova protikandidáta.
Ještě v září mezi jeho vyzyvatele patřil i Petr Pithart. Lidovecký místopředseda Senátu to pak ale odmítl s tím, že do předem prohraného boje nepůjde. Dal rovněž najevo rozpaky nad tím, jak se lídři stran o případném kandidátovi dohadují. Podle něj hrozí opakování "trapných situací" z volby před pěti lety. Tehdy Klaus do voleb nenastupoval jako favorit, nejednota někdejší vládní koalice ČSSD, KDU-ČSL a Unie svobody-DEU a zejména rozbroje uvnitř sociální demokracie mu ale pomohly na Hrad.
Pro Klause mluví i aktuální průzkumy veřejných mínění. Současného prezidenta by znovu do úřadu dosadilo 57 procent voličů. Nejedná se navíc pouze o hlasy voličů ODS, Klause by totiž podpořila i třetina dotázaných voličů KSČM a třetina sympatizantů ČSSD.
Ostatní kandidáti v průzkumu příliš neuspěli. Petr Pithart, který později prezidentskou kandidaturu odmítl, měl podporu 8,3 respondentů, pro Jiřího Dienstbiera by hlasovalo 6,7 procent lidí, Václav Pačes a Jan Švejnar by shodně získali hlasy 4,4 procenta dotázaných. Zbytek respondentů, téměř 20 procent, by volil někoho jiného.
Foto: Jan Zatorsky, archiv