Úmrtí státníka
Svět vzpomíná na Havla, rýsuje se seznam smutečních hostů
20.12.2011 16:25
Ani v úterý, dva dny po smrti posledního československého a prvního českého prezidenta, nezmizelo jméno Václava Havla ze stránek zahraničního tisku. Politici, ale i běžní lidé se chodí zapsat do kondolenčních knih na česká velvyslanectví na různých místech světa. Rýsuje se seznam smutečních hostů ze zahraničí, kteří v pátek mají přijet na pohřeb člověka, jenž se ve světě těšil obrovské autoritě.
"Má velký podíl na znovusjednocení našeho kontinentu, rozděleného studenou válkou. Díky němu je dnes Česká republika součástí Evropské unie. Jeho nástupce Václav Klaus bohužel stejný nadhled nemá," napsal přední francouzský deník Le Monde. Dodal, že Evropě chybí někdo, kdo by byl Havlovým pokračovatelem.
"Dvě úmrtí prominentů: Jeden zcela upřímný a otevřený, druhý zahalený hustou mlhou. Smrt demokrata versus stalinisty," povšiml si nizozemský list de Volkskrant do jisté míry absurdní situace, kdy během téhož víkendu zemřel známý bojovník za lidská práva Václav Havel a severokorejský diktátor Kim Čong-il.
Právě kvůli tomu, že bojoval za mír, demokracii a svobodu, si Havla vážil srbský prezident Boris Tadić. Kondolence do Prahy z Balkánu přišla také od odcházející chorvatské premiérky Jadranky Kosorové.
Ruské velvyslanectví v Praze zaslalo českému prezidentovi Václavu Klausovi kondolenci Ruska k úmrtí českého exprezidenta Václava Havla v pondělí. Mluvčí Hradu Radim Ochvat potvrdil, že prezidentská kancelář ruskou kondolenci obdržela. "Kondolence byla odeslána v pondělí oficiální diplomatickou cestou, jménem vedení Ruské federace, tedy prezidenta Medveděva a premiéra Putina. Adresována byla panu prezidentu Klausovi," uvedl mluvčí ruské ambasády v Praze Vladimir Fjodorov.
Polsko se loučí s Havlem jako s hrdinou
Na českém velvyslanectví v Berlíně se do kondolenční knihy zapsal šéf německé diplomacie Guido Westerwelle. Na ambasádě ve Varšavě se podepsal polský premiér Donald Tusk.
"Polsko se loučí s Havlem tak, jako by to byl náš národní hrdina," řekl premiér země, v nímž má Havel mnoho přátel z dob komunismu. Polský prezident Bronislaw Komorowski, který je v těchto dnech na návštěvě Číny, přišel na český zastupitelský úřad v Pekingu.
Z Polska tak zřejmě na Havlův páteční pohřeb přijede početná skupina smutečních hostů. Svou účast už potvrdil někdejší prezident a legenda boje proti komunismu v Polsku Lech Walesa, ovšem stále není jasné, zda do Prahy dorazí současná polská hlava státu. Do Prahy přijede také francouzský prezident Nicolas Sarkozy nebo prezidenti Německa, Rakouska, Maďarska, a Slovenska. Ze Slovenska přijede také premiérka Iveta Radičová.
Už ve čtvrtek si Havlovu památku chtějí připomenout účastníci amerického protestního hnutí Okupujte Prescott. Na svém facebookovém profilu připomínají Havlovy zásluhy o nenásilné svržení komunistického režimu v někdejším Československu. "Byl také proti tajným dohodám mezi vládou a korporacemi, které je (komunismus) nahradily," uvedlo Okupujte Prescott.