Cyril Svoboda rezignoval na šéfa KDU-ČSL. Oznámil to hned v úvodu dnešní celostátní konference KDU-ČSL, na níž se sešli v pražském paláci Charitas zástupci organizací z celé republiky. Svoboda hned po prohraných volbách řekl, že odstupuje, posléze ale upřesnil, že až k termínu konání sjezdu strany. O termínu sjezdu lidovci budou jednat. Podle dohody povede KDU-ČSL do sjezdu první místopředsedkyně Michaela Šojdrová.
Širší vedení strany probere důvody volebního neúspěchu lidovců, kteří poprvé nebudou mít své zástupce v Poslanecké sněmovně.
Svoboda při příchodu na jednání potvrdil, že skutečně odstoupí, nechtěl ale sdělit žádné další podrobnosti. Vyjádří se prý až po skončení konference.
ČTĚTE TAKÉ: Nový šéf KDU-ČSL? Mladý muž nebo Zuzana Roithová
Svoboda bude pracovat jako poradce. Nastupuje dnes
"Budeme navrhovat, aby sjezd byl někdy koncem září začátkem října, abychom se dobře připravili, čili převedli všechny orgány a dobře se připravili na sjezd, jak personálně, tak ideově," řekl dosavadní šéf pražské organizace Marián Hošek.
Otázky Cyrilu Svobodovi můžete klást ZDE
Šojdrová řekla, že nebude navrhovat odstoupení celého předsednictva. "My jsme odsouhlasili naši rezignaci k termínu předčasného sjezdu. Uvidíme, jaký termín schválí celostátní konference, termíny jsou možné dva, do podzimních voleb nebo po nich," řekla. S červnovým termínem, o němž se mezi členy také mluví, ale nesouhlasí.
Bývalý první místopředseda sněmovny Jan Kasal řekl, že chce jednat o tom, "aby to příště bylo lepší," mínil tím výsledek voleb, v nichž lidovci utrpěli debakl. Své návrhy přiblížit nechtěl.
Cyril Svoboda prosazoval sjezd 19. června. Řada krajů má k tomu výhrady, chtěly by sjezd až po prázdninách. Stejný názor má i Šojdrová.
Po prohraných volbách mají lidovci v parlamentu jen čtyři senátory. Neúspěch má podle Svobodových vnitrostranických kritiků umožnit generační obměnu ve vedení. Zatím ale projevili zájem už známí politici KDU-ČSL, například bývalý místopředseda David Macek a bývalý poslanec a mluvčí lidovců Jaroslav Orel. Média spekulují i o europoslankyni Zuzaně Roithové, které by ale vykonávání funkce komplikovalo práci v Evropském parlamentu, a o vdově po exministrovi zemědělství a někdejším předsedovi strany Josefu Luxovi Věře, ta se však být vůdkyní necítí.
Foto: Robert Sedmík