Svobodomyslná část společnosti utrpěla řadu proher, zaznělo na Albertově

Domácí
17. 11. 2017 14:03
Vlevo rektor Masarykovy univerzity Tomáš Bek a rektor Univerzity Karlovy Tomáš Zima.
Vlevo rektor Masarykovy univerzity Tomáš Bek a rektor Univerzity Karlovy Tomáš Zima.

O svobodu a demokracii je potřeba neustále pečovat a nebát se o ně bojovat, zaznělo na studentském shromáždění na pražském Albertově. Rektor brněnské Masarykovy univerzity Mikuláš Bek ve svém projevu podotkl, že svobodomyslná část společnosti v posledních letech utrpěla několik porážek - zařadil mezi ně třeba výsledek prezidentských voleb. Bek dodal, že to však není důvod k panice, a věří, že vzdělání změní českou společnost k lepšímu.

"Svobodomyslná část české společnosti za posledních pět let utrpěla řadu neúspěchů či proher. Nepodařila se volba prezidenta, nedopadly dobře ty či ony volby," řekl Bek na shromáždění na Albertově, kam v dešti dorazily desítky převážně studentů. Podle Beka však v České republice dál fungují silné instituce jako soudy nebo univerzity, které jsou schopny vyvažovat myšlenky, které by nabourávaly demokratické uspořádání státu.

Rektor Masarykovy univerzity varoval například před diktaturou referend nebo snahami řídit stát jako firmu. "Vzdělání mění českou společnost k lepšímu. V příštích letech se nám bude dařit lépe," doplnil.

O významu boje za svobodu a demokracie hovořil rektor Karlovy univerzity Tomáš Zima. Ve svém projevu připomněl odvahu studentů, kteří se postavili proti nacismu a komunismu během listopadu 1939 a 1989. Obě data v českých dějinách podle něj spojuje statečnost lidí a odpovědnost vůči společnosti. "Nebojím se, že kdyby svoboda a demokracie byly ohroženy dnes, sejdeme se zde znovu," dodal Zima.

Zástupce studentů Marcel Ladka uvedl, že méně známá oběť událostí z roku 1939, dnes několikrát připomínaný učeň Václav Sedláček, je podle něj důkazem toho, že odmítání nesvobody nenáleží jen vysokoškolským studentům, ale všem. "Avšak studenti vždy byli hlavní hybnou silou pozitivní změny v Československu i v České republice," řekl. "Věděli, že za demokracii se musí bojovat, věděli to v roce 1939, v roce 1948, v roce 1968 i v roce 1989. Musíme si to uvědomit i my," uvedl.

Má-li naše demokracie nedostatky, musíme je překonávat," podotkl. Ladka vyzval studenty k angažovanosti. Nemusí podle něj jít vždy jen o vysokou politiku. "Važme si všech, kteří za svobodu bojovali a bojují. Tento zápas čeká i nás," ukončil svůj projev.

Autor: ČTK Foto: ČTK , Šimánek Vít

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ