Švýcaři chytili odsouzeného<span> podnikatele Pitra</span>

Domácí
28. 7. 2010 16:35
Na Tomáše Pitra je vydán mezinárodní zatykač.
Na Tomáše Pitra je vydán mezinárodní zatykač.

Tomáš Pitr v roce 2006.Švýcarská policie dopadla stíhaného podnikatele Tomáše Pitra. Informaci přinesl Útvar pro odhalování organizovaného zločinu. Pitr, který je považován za jednoho z nejbohatších Čechů, byl odsouzen k pěti letům vězení.

Pitra zadržela švýcarská policie v pondělí v noci okolo 23. hodiny. Neměl u sebe žádné doklady. "Zadržení Tomáše Pitra proto bylo oficiálně potvrzeno až před několika okamžiky," napsal ředitel ÚOOZ Robert Šlachta na policejním webu.

ČTĚTE TAKÉ: Německá policie zatkla Pitrova komplice Romanovského 
                        Policie věděla, že Pitr tuneluje Setuzu. A mlčela

"Potvrdilo se, že hledaný se prokazuje doklady na cizí jméno a stýká se s dalšími osobami z České republiky," uvedl Šlachta. Podle něj čeští detektivové úzce spolupracovali s policií ve Švýcarsku a měli přesné informace o tom, kde se Pitr skrývá. "Přesto se mu podařilo zahraničním kolegům zmizet," podotkl Šlachta. Zdařil se tak až pondělní pokus o jeho zadržení.

Na Tomáše Pitra je vydán mezinárodní zatykač.Policie k případu odmítla sdělit další podrobnosti. K zadržení se nevyjadřují ani  Pitrovi právníci Jan Křivánek a Daniel Tetzeli. Zatímco první se odvolal na to, že je vázán mlčenlivostí, druhý je na dovolené. Podle lidí blízkých kontroverznímu podnikateli si ale zřejmě vedle nich nakonec Pitr povolá na pomoc nějakého švýcarského elitního právníka. 
                     
Obžaloba v procesu vinila Pitra, podnikatele Jiřího Syrovátku, Miroslava Provoda, Milana Jungra a Vratislava Romanovského z toho, že vymáhali po finančních úřadech vrácení daní pomocí fiktivních faktur.

Kontroverzní podnikatel utekl do zahraničí v červnu 2007 v době, kdy měl nastoupit do pankrácké věznice. Je na něho vydán tuzemský, evropský a mezinárodní zatykač.

 Vizitka podnikatele Tomáše Pitra:


Tomáš Pitr se narodil v roce 1971. Podnikat začal ve dvaceti letech poté, co nedokončil stojní průmyslovou školu. Nejprve obchodoval s rumem, poté měl velkoobchod s potravinami.

V roce 2000 Pitr se společníky po pádu IPB ovládl za nejasných okolností společnost Setuza. Firmu poté ovládla společnost Český olej, jež v roce 2005 získala od státního Podpůrného a garančního rolnického a lesnického fondu i rozhodující zbytek akcií. Skupina podnikatelů kolem Pitra Setuzu kontrolovala do září 2006.

Tomáš Pitr.V červnu 2006 byl Pitr pravomocně odsouzen za daňové delikty z roku 1994 k pětiletému trestu vězení. Do věznice nenastoupil a od června 2007 se skrývá v zahraničí, je na něj vydán tuzemský, evropský a mezinárodní zatykač. Ústavní soud před časem definitivně odmítl obnovení jeho procesu.

Pitr také již deset let čelí stíhání v souvislosti s firmou Setuza. Loni v červenci se kauzou okolo podezřelých obchodů s akciemi potravinářských společností Setuza a Milo Surovárny z roku 2000 začal zabývat pražský městský soud.

Pitr patří či patřil údajně k nejbohatším obchodníkům v Česku. Podle tisku byl blízkým spolupracovníkem podnikatele Františka Mrázka zavražděného v roce 2006 a figuroval ve významných politických kauzách (např.: v kauze známé jako "pět na stole v českých").

Zdroj: ČTK



Foto: Karel Šanda, ČTK, Lucie Pařízková
Autor: - red -

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ