Uprchlý podnikatel
Švýcarsko povolilo vydání Pitra. Pospíšil: Je to padesát na padesát
17.12.2010 14:32 Aktualizováno 17.12. 17:40
Švýcarské ministerstvo spravedlnosti povolilo vydání zadrženého českého podnikatele Tomáše Pitra do Česka. Rozhodnutí zatím není pravomocné, Pitr se může do 30 dnů odvolat.
Uprchlého Pitra zadrželi švýcarští policisté 27. července v alpském středisku Svatý Mořic.Český ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil v Praze novinářům dodatečně řekl, že Česká republika obržela příslušnou oficiální zprávu švýcarského úřadu. Také Pospíšil upozornil na to, že se Pitr může proti rozhodnutí odvolat. Pokud uprchlý podnikatel využije všechny opravné prostředky, může podle českého ministra řízení trvat ještě měsíce. "Já stále vidím, že je to padesát na padesát, to znamená padesát procent pro to, že na konci celého procesu bude dotyčný vydán," řekl Pospíšil.
Česko po Pitrově červencovém zadržení požádalo o jeho vydání do vlasti. Švýcarské ministerstvo na podnikatele uvalilo vazbu. Na vazební rozkaz si Pitr stěžoval u soudů, které stížnost zamítly. Snažil se také neúspěšně dostat z vazby na kauci. Za propuštění nabízel 3,3 milionu švýcarských franků (nyní asi 65,3 milionu korun). Ani s tím ale ministerstvo nesouhlasilo.
Podle mluvčího švýcarského ministerstva spravedlnosti Folca Galliho Česko žádalo o Pitrovo vydání kvůli tomu, aby si podnikatel mohl ve vlasti odpykat uložený trest odnětí svobody. "Ministerstvo spravedlnosti dospělo ve svém rozhodnutí o vydání k závěru, že jsou všechny předpoklady pro vydání naplněny. Zvlášť v žádosti doložené hospodářské a daňové delikty jsou trestné také podle švýcarského práva, tedy v obou zemích," upřesnil Galli.
Pitra v roce 2006 soud v České republice pravomocně odsoudil za daňové delikty k pětiletému vězení. Pitr do věznice nenastoupil a od června 2007 se podle dostupných informací skrýval v cizině. Letos byl v Česku pravomocně odsouzen k souhrnnému šestiletému vězení v souvislosti s podezřelými obchody s akciemi potravinářských společností Setuza a Milo Surovárny.
Pitr může do 30 dnů napadnout rozhodnutí švýcarského ministerstva spravedlnosti o svém vydání do Česka u spolkového trestního soudu v Bellinzoně. Pokud by nebyl spokojen s jeho výrokem, může se odvolat ještě k nejvyššímu švýcarskému soudu. Ten je pak poslední instancí.
K nejvyššímu švýcarskému soudu se Pitrův případ dostal už v září, kdy si zadržený podnikatel stěžoval na uvalenou vazbu a usiloval o propuštění na svobodu či do domácího vězení. Soudci tehdy rozhodnutí ministerstva a nižšího soudu o vazbě potvrdili. Ve svém stanovisku uvedli, že Pitr svou žádost zdůvodňoval tím, že jeho český rozsudek z roku 2006 není pravomocný, když mu letos v létě český nejvyšší soud dal šanci na obnovení jednoho z procesů. Podle švýcarských soudců ale "opomněl" uvést, že české úřady žádaly o jeho vydání i kvůli dalšímu stíhání.
Pitr tvrdil, že nehrozí, že by po propuštění z vazby uprchl. Dokládal to mimo jiné tím, že když ho zadržela policie, oznámil jí svou skutečnou totožnost. Podle soudních verdiktů ale ze spisu vyplývalo, že se při zadržení ve Švýcarsku prokázal falešným jménem a doklady.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.