Syn neposlouchá a kašle na školu. Rodiče si proto podal soud

Domácí
26. 2. 2014 18:49
Chlapec se nejméně tři měsíce neukázal ve třídě (ilustrační foto).
Chlapec se nejméně tři měsíce neukázal ve třídě (ilustrační foto).

Před pražským soudem stojí rodiče, které přestal poslouchat jejich šestnáctiletý syn. Mladík trávil téměř veškerý volný čas na počítači a chodil spát velmi pozdě. Ráno pak odmítal vstávat do školy. Když mu rodiče počítač zabavili, tak začal na truc školní docházku úplně bojkotovat. Teď má přes 400 neomluvených hodin a jeho rodiče jsou stíhaní za dlouhodobé zanedbání synovy výchovy.

Do podobné situace jako Růžena a Karel se může dostat řada rodičů. Dospívající syn Michal je přestal respektovat. Ve škole propadal z angličtiny, češtiny nebo matematiky, v žákovské knížce nosil poznámky, že "hrubou nekázní narušuje soustavně výuku", dostal ředitelskou důtku. "Poslední rok začal blbnout, nevím, asi puberta, zbláznil se do počítače," řekl televizi Barrandov jeho otec Karel. Michalova matka o problémech se synem mluvit nechtěla.

Když rodiče Michalovi počítač zakázali, přestal chodit do školy. Za loňský školní rok má 409 neomluvených hodin, nejméně tři měsíce se ve třídě neukázal. "Nechtěl mě poslouchat, tak jsem to musel řešit se sociálkou. Kluk ale nechtěl s nikým mluvit, nemohli jsme ho dostat ani k lékaři," tvrdí Michalův otec.

Ředitelka základní školy, na kterou má Michal chodit, je přesvědčená, že rodiče synovu výchovu zanedbali. "V poslední době ho opravdu nezvládali, ale minimálně tři roky předtím jsme tu rodinu opakovaně upozorňovali na to, že ten kluk má závadové chování," říká Marta Váňová. "Rodiče musí dohlédnout na to, aby jejich dítě do školy dorazilo. To je povinnost rodiny, to nemůže dělat škola," doplňuje ředitelka.

Mámu a tátu dohnal Michal až před soud. Kvůli jeho neomluvené absenci je Obvodní soud pro Prahu 8 potrestal před časem sedmiměsíční podmínkou. Podali odvolání a ve středu u Městského soudu v Praze dosáhli toho, že odvolací senát tresty zrušil a rozhodl, že se má jejich případ projednat znovu.

Státní zástupce Stanislav Potužník s takovým postupem souhlasí. "Co si budeme povídat, ne každé dítě je zvladatelné. Někdy je to problematické a soud se musí samozřejmě zabývat i tím, jestli v tomto případě udělali rodiče všechno, co mohli, aby dítě za školu nechodilo," řekl TV Barrandov žalobce.

Karel s Růženou jsou přesvědčeni, že synovu výchovu nezanedbali. "Známí říkali, že ho mám vzít za ruku a do školy ho dovést. Bylo mu šestnáct a půl, byl o hlavu vyšší a já ho budu vodit za ruku? Odborníci nám říkali, že bití nepomůže. Několikrát mě syn rozčílil tak, že jsem se málem zhroutil," popisoval nešťastný otec. S družkou mají další čtyři děti, problémy teď začínají mít i s mladším synem Jirkou, který se pere.

"Tatínek se velice snaží, ale je to takový silně ochranitelský typ, takže my jako škola jsme podle něj nikdy neměli pravdu," naznačuje možný problém ve výchově ředitelka školy.

Michal patří mezi českými záškoláky v počtu zameškaných hodin k "elitě". Rekordmanem je ale v tomto směru za uplynulý školní rok chlapec z Prostějovska, který nasbíral neomluvených hodin téměř 900.

"Záškoláctví je velký problém. Loni inspektoři navštívili zhruba 440 základní škol, tedy asi jednu desetinu těch, které jsou v republice, a evidovali na 1600 žáků, kteří měli neomluvené hodiny," říká náměstek ústředního školní ho inspektora Ondřej Andrys.

Rodičům, které svoje děti neposílají řádně do školy, hrozí odebrání dávek v hmotné nouzi, přestupkové řízení nebo trestní stíhání, jako je to v případě Michalových rodičů. Jejich neposlušný syn skončil ve výchovném ústavu, odtud ale podle otce před časem utekl a teď se někde toulá.

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ