Nebezpečný jez v Olomouci, na kterém se na začátku června utopila učitelka s třináctiletým žákem, se dočkal nového zábradlí. V nejbližší době by se měly na tomto místě objevit i varovné cedule.
Chlapec s učitelkou se utopili na stejném místě, kde se na konci března vrhla do vody za topícím se synem třiatřicetiletá žena. Chlapce vytáhli z vody svědci a záhy se probral, žena na následky tonutí po několika dnech zemřela.
Podobné ochrany by se mělo dočkat i dalších pět nebezpečných jezů v Povodí Moravy.
Zábradlí pracovníci Povodí nainstalovali na toku Mlýnského potoka v olomoucké místní části Řepčín ve středu. V nejbližších dnech se tam stejně jako na jezu v Troubkách, na dvou jezech v Oseku nad Bečvou a dvou jezech v Brně objeví výstražné cedule upozorňující na nebezpečí koupání pod jezem. Cedule ponesou nápis "Smrtelně nebezpečný jez" nebo "Tady končí koupání smrtí".
"Tragédie, která se stala v Řepčíně, mě velmi zasáhla. Pokud výstražné cedule odradí byť jen jediného člověka od jeho rozhodnutí skočit do vody, má takové označení smysl. Chceme totiž lidi upozornit na to, že koupání pod jezem je nejen zakázané, ale zejména smrtelně nebezpečné," uvedl ředitel Povodí Moravy Radim Světlík.
Povodí Moravy nyní jedná s hasiči a se zástupci vodáckých sdružení o dalších prvcích, které mají pomoci hlavně ve chvíli, kdy lidé neuposlechnou varování. Pomoci by tak měly především záchranářům. "Na obou březích tak bude vždy k dispozici záchranná podkova, což je obdoba záchranného kruhu na třicetimetrovém plovoucím laně, nebo takzvaná pacholata, ke kterým se mohou přivázat hasiči nebo záchranáři ve chvíli, kdy se pustí pro tonoucího do vody," uvedla mluvčí podniku Veronika Hrdá. Na obou březích budou stát také informační tabule s údaji o lokalizaci, první pomoci a dalšími bezpečnostními pokyny.
Vybudování bezpečnostních prvků ocenili i vodáci. "Jsem velmi rád, že Povodí Moravy se do vybavení jezů pustilo tak aktivně. Věřím, že tím naše spolupráce nekončí, a již nyní jednáme o označení dalších nebezpečných míst," uvedl Pavel Šálek z Českého svazu kanoistů, který se zapojil se sdružením Vodácká Morava, s hasiči a s Akreditovanou školou vodácké záchrany do jednání o potřebném vybavení nebezpečných jezů na řekách.
Tragédie na řepčínském jezu se stala 9. června při výletu sedmé třídy novojičínské školy, která splavovala řeku na raftech. Třináctiletý chlapec skočil o přestávce z břehu do řeky. Ve snaze jej zachránit se za ním vzápětí vrhla učitelka i instruktor. Muže se záchranářům podařilo resuscitovat, ženě už pomoci nedokázali. Tělo chlapce našli hasiči po 3,5 hodiny intenzivního hledání jen pár desítek metrů od místa neštěstí. Našli jej až po snížení toku. Stav čtyřiadvacetiletého instruktora je stále vážný, nedávno byl převezen blíže ke své rodině do vyškovské nemocnice. Případem se zabývá policie.